Jakie rodzaje kalendarzy możemy wyróżnić? Zastosowania kalendarzy w biurze i domu

Produkty 7 października 2020

Najbardziej rozpowszechniony kalendarz gregoriański został wprowadzony w 1582 roku i pomimo tego, że minęło od tego czasu już ponad 400 lat, nadal cieszy się ogromną popularnością. Z czasem zaczęto produkować różne formy kalendarzy, co spowodowało, że dziś wyróżnić można kilka ich rodzajów, które różnią się od siebie najczęściej zastosowaniem i sposobem budowy. Jakie kalendarze możemy spotkać na rynku papierniczym? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Kalendarze ścienne

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem kalendarzy są te ścienne, które znaleźć można w wielu domach. Ich budowa jest bardzo charakterystyczna, bowiem tego typu egzemplarze mają specjalną zawieszkę, dzięki czemu możliwe jest przymocowanie ich do ściany. Najczęściej znajdują się w kuchni, bowiem to właśnie w tym miejscu przebywamy stosunkowo często. Dla kogo kalendarz ścienny będzie optymalnym rozwiązaniem? Dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością jest to świetne rozwiązanie dla mieszkań, w których znaleźć można dzieci. Jest to pewnego rodzaju "ściągawka", w której znajdują się informacje na temat poszczególnych zadań w danym dniu. Dzięki temu organizacja życia rodzinnego jest znacznie korzystniejsza, bowiem każdy posiada informacje, jakie czynności musi wykonać danego dnia. Kalendarz ścienny okaże się świetnym pomysłem dla osób, które chcą pamiętać o wszystkich rocznicach, urodzinach i innych ważnych okolicznościach. Co prawda powtarzają się co roku, jednakże regularnie dochodzi do sytuacji, w których kompletnie o nich zapominamy. Z pewnością taki kalendarz umożliwi nam ułożenie pewnego rodzaju planu spotkań rodzinnych. Pomimo, że pracownicy w biurach pracują w oparciu o elektroniczny system ewidencji, to do tej pory idealnym rozwiązaniem jest kalendarz ścienny w firmie. Dzięki niemu bez większych problemów zaznaczymy wszystkie najważniejsze wydarzenia. Ciekawym zastosowaniem jest również planowanie wydatków okresowych. Z reguły spodziewamy się, kiedy otrzymamy poszczególne rachunki do opłacenia, co warto uwzględnić w kalendarzu.
Kalendarze książkowe
Dość dużą popularnością cieszą się również kalendarze książkowe. Coraz częściej stosowane są chociażby w reklamie, ze względu na szerokie możliwości zastosowania ich w celach promocyjnych. Czym wyróżniają się spośród pozostałych? Wyglądem przypominają średnich rozmiarów książki bądź zeszyty i mają dość dużo miejsca do zapisywania informacji wewnątrz. Jest to zdecydowanie przydatny przedmiot, który pomoże w organizacji codziennych zadań. Co ciekawe, większość egzemplarzy obejmuje kilka kolejnych lat, a także posiada zakładki, dzięki którym zarządzanie zadaniami jest znacznie łatwiejsze. Nie da się ukryć, że jest to podstawowe narzędzie dla przedsiębiorczych osób, które zwracają uwagę na usprawnienie zarządzania czasem, co w wielu branżach jest kluczem do sukcesu. W większości przypadków są to kalendarze dzienne, dlatego też okażą się bardzo przydatne dla uczniów. Mogą oni zapisywać w nim terminy swoich prac domowych, kartkówek, sprawdzianów, testów i zaliczeń. Kalendarze książkowe to także świetny pomysł na to, aby zareklamować usługi lub produkty danej firmy. Tego typu gadżety mogą być rozdawane klientom, co jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jak wiadomo, takie przedmioty są bardzo często stosowane, dlatego też kalendarze książkowe mogą okazać się skuteczne w promocji.


Kalendarze biurkowe

Często spotykane zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, są kalendarze biurkowe. Najczęściej produkowane są te w formie "zrywek". Spośród pozostałych wyróżniają się przede wszystkim tym, że piszemy na nich przez pewien okres, najczęściej wynoszący tydzień, w późniejszym czasie kartka zostaje wyrywana, a proces zapisywania informacji w kalendarzu biurkowym zaczyna się od początku. Kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Przede wszystkim w przypadku nagłych zdarzeń. Załóżmy sytuację, że pracujemy w biurze, wykonujemy ciągle te same czynności. Nagle odwiedza nas szef i przekazuje nam szereg nietypowych zadań do wypełnienia w możliwie najszybszym czasie. Z pewnością nie zrobimy wszystkiego w jeden dzień. Warto wtedy otworzyć kalendarz biurkowy i nadać priorytety poszczególnym czynnościom. Dzięki temu zaczniemy od tych, które są najważniejsze, a skończymy na tych najmniej istotnych, które mogą zostać wykonane w późniejszym czasie. Z pewnością jest to fantastyczne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Należy jednak pamiętać o tym, że na rynku artykułów papierniczych znaleźć można również kalendarze biurkowe w kształcie trójkąta. Są to tzw. "stojące kalendarzyki", które również są stosunkowo często używane. W większości przypadków z jednej strony mamy pierwszą połowę roku, natomiast z drugiej- drugą połowę. Wybór odpowiedniego egzemplarza powinien być odpowiednio przemyślany. Pomimo, że w erze komputerów kalendarze biurkowe są coraz rzadziej stosowane, to jednak wciąż mają szerokie zastosowanie i mogą okazać się bardzo przydatne. W porównaniu do elektroniki- są niezawodne i będą pełniły swoją funkcję nawet w przypadku chwilowych problemów z dostawą prądu, co w praktyce zdarza się stosunkowo często. 


Kalendarze kieszonkowe

Zapewne każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, był posiadaczem kalendarza kieszonkowego. Zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych, ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Dzięki temu możemy nosić go ze sobą w plecaku, w kurtce, w torebce lub po prostu w kieszeni, tak jak telefon komórkowy. Dla kogo kalendarz kieszonkowy będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą być zawsze na bieżąco z ważnymi datami. Zapominasz regularnie o urodzinach swoich bliskich? A może zastanawiasz się, kiedy umówić się na fryzjera, aby nie kolidowało się to z wizytą u lekarza? Z pewnością rozwiązanie w postaci kalendarzyka kieszonkowego jest dla Ciebie. Dodatkowo bardzo często korzystają z niego osoby starsze, które są na emeryturze. Dzięki temu mają najważniejsze terminy w jednym miejscu, co jest zdecydowanie dużą zaletą. Dodatkowo w przypadku emerytów, korzystanie z kalendarza w telefonie często jest czymś niemożliwym, ze względu na małe obeznanie technologiczne. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oczywiście niewielki rozmiar, co powoduje, że noszenie go przy sobie nie jest czymś problematycznym. W jaki sposób wybrać najbardziej optymalny egzemplarz? Z pewnością przydatne okaże się dodatkowe pole, na którym będziemy mogli uwzględnić dodatkowe notatki, informacje, numery telefonów. Istotna wbrew pozorom jest również grubość okładki, bowiem kalendarz będzie nam towarzyszył prawdopodobnie przez dłuższy okres czasu. Ciekawym rozwiązaniem okażą się kalendarze z miejscem na długopis, co sprawdzi się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.


Kalendarze trójdzielne

Kalendarze trójdzielne cieszą się podobną popularnością już od jakiegoś czasu. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Pomimo, że są dość niepozorne, to w praktyce znacznie ułatwiają organizację dnia codziennego. Jak sama nazwa mówi, tego typu kalendarz dzieli się na trzy różne części, a każda z nich odpowiedzialna jest za dany miesiąc. W większości przypadków jest to miesiąc aktualny, wcześniejszy i późniejszy. Dzięki temu możliwe jest stałe kontrolowanie czynności, które dokonaliśmy do tej pory i skupieniu się na tych, które dopiero będą wykonywane. Zaletą tego rozwiązania jest chociażby dużą funkcjonalność. Jak wiadomo, ma funkcję informacyjną, jednakże może to być również świetna forma reklamy. Tego typu wręczony upominek jest bardzo powszechnie stosowany w domach, dlatego taka promocja firmy, usługi bądź produktu może okazać się skuteczna. Dodatkowo dzisiejsze egzemplarze są drukowane w różnych kolorach, a w stopce możliwe jest umieszczenie dowolnej fotografii, ewentualnie napisu. Jest to więc świetna ozdoba wnętrza, która z pewnością stanowi interesującą dla oka dekoracje. Wszystkie elementy dobrze się ze sobą komponują i wzajemnie uzupełniają. Dla kogo kalendarz trójdzielny będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla domowników, którzy oczekują znacznie lepszej organizacji wszelkich planów. Jak wiadomo, obok daty możliwe jest dopisanie słów długopisem, co jest bardzo funkcjonalne. Zanotujemy w nim informacje na temat wyjazdów służbowych, delegacji, dnia wypłaty, dnia rozliczeń. Bez problemu uwzględnimy wszystkie najważniejsze informacje.


Planery na biurko

Pewnym rodzajem kalendarza jest planer na biurko, który jest stosunkowo tanim, lecz skutecznym nośnikiem reklamy. Korzysta się z niego właściwie przez cały rok. Dostępne są dowolne rozmiary, jednakże z reguły mają dużo wolnego miejsca, dlatego też pełnią dodatkowe funkcję notatników. Znajdują się widocznym miejscu, dlatego mamy do nich szybki dostęp. Ułatwiają zarządzanie czasem, a także w znacznym stopniu zwiększają naszą produktywność. Nie od dziś wiadomo, że zapisując swoje cele i odhaczając je codziennie, mamy dodatkową motywację do pracy, co w konsekwencji powoduje większą efektywność. W rzeczywistości, jest to papierowa podkładka, która to dodatkowo wyposażona jest w kalendarz na cały rok. Zdecydowanie korzystne rozwiązanie da osób, które mają do wykonywania wiele czynności, a zapamiętanie ich graniczyłoby z cudem.


Personalizowanie kalendarzy

Warto pamiętać o tym, że w każdym przypadku możliwe jest dowolne personalizowanie kalendarzy. Jest to bardzo przydatne w przypadku, kiedy zależy nam na udoskonaleniu ostatecznego wyglądu. Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, jeśli kalendarz miałby pełnić funkcję reklamy. Możemy wpływać na jego wygląd, stosując interesujące grawerowanie lub tłoczenie. Z pomocą prostych grafik, loga firmy lub hasła reklamowego, możliwe jest skuteczne promowanie własnych usług bądź produktów. Tłoczenie jest dobrze widoczne, trwałe i może być wykonane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pozostawienie odcisku i przebarwienia pod wpływem wysokiej temperatury matrycy do tłoczeń. Drugim natomiast jest wypełnienie wytłoku za pomocą specjalnej folii, dzięki czemu odcisk może zostać wykonany w dowolnie wybranym przez nas kolorze. Personalizowanie idealnie sprawdzi się też w przypadku kalendarzy dla pracowników pracujących w poszczególnych firmach, co może być ciekawą formą podziękowania lub prezentu.

Po więcej informacji odnośnie personalizacji kalendarzy przez naszą firmę zapraszamy do kontaktu pod adresem biuro@maxibiuro.pl