Ewidencja przychodów wydaje się zmorą każdego przedsiębiorcy. Detaliczna poprawność i skrupulatność potrafią dać się we znaki nawet najpilniejszym inwestorom. Zatem jak prowadzić ewidencję przychodów, żeby móc przy tym spać spokojnie? Wszystkie osoby zainteresowane tematem, zachęcamy do uważnej lektury!
Ewidencja przychodów – kogo właściwie dotyczy?
Każdy przychód, bez wyjątku, należy dokładnie odnotować. Powinien być on przypisany również do konkretnej stawki oraz bieżącej daty jego sporządzenia, a także daty uzyskania przychodu, a oprócz tego dodatkowo do numeru dochodu danej sprzedaży. Wreszcie wraz z końcem miesiąca wszystko powinno się zsumować… Wydaje się to dość sporo biurokracji, prawda? Dlatego w dzisiejszym artykule zaprezentujemy podpowiedzi związane z ewidencją przychodów, sformułujemy najważniejsze zasady ewidencji, a w tym także zaproponujemy konkretne rozwiązania pomocnicze w postaci m.in. przykładów wypełnienia druków czy też niezawodnych i sprawdzonych artykułów biurowych, usprawniających archiwizację dokumentów czy obliczanie finansów. Ewidencja przychodów dotyczy wszystkich osób, które zdecydowały się na formę opodatkowania jako ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obowiązek ten dotyczy także osób prywatnych, które zgodziły się na opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego. Dla jasności: ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Polega on na tym, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z ryczałtu ewidencjonowanego, zapłacą podatek od przychodu (natomiast stawki podatku zależeć będą od typu prowadzonej działalności oraz wynoszą od dwóch do nawet siedemnastu procent), ale nie mogą też przez to pomniejszyć podatku o koszty jego uzyskania.
Ewidencja przychodów – jak wypełnić?
Ryczałt ewidencjonowany powinien być wypełniany w sposób systematyczny. Wymaga jednak prowadzenia księgowości uproszczonej, w której skład wchodzą:
- ewidencja wszystkich przychodów;
- ewidencja wyposażenia przedsiębiorstwa;
- wykaz wartości niematerialnych oraz prawnych;
- wykaz środków trwałych;
- karty przychodów pracowników oraz pracownic;
- wszystkie dowody zakupu asortymentu.
Ewidencja przychodów – jak prowadzić ją sprawnie?
W sprawnym i w miarę możliwości nie omyłkowym prowadzeniu ewidencji przychodów niezmiernie istotna okaże się indywidualna organizacja pracy odpowiedzialnych za ewidencję pracowników. Jak wiadomo, przestrzeń i odpowiednie warunki do pracy mają niebagatelne znaczenie w jakości tejże pracy. Ewidencja przychodów wymaga dużego skupienia, dlatego z pomocą przychodzą artykuły biurowe, znacznie ułatwiające rzetelne prowadzenie ewidencji. Poniżej przedstawiamy top najważniejszych artykułów usprawniających ewidencję przychodów:
- archiwizacja dokumentów – klipsy archiwizacyjne czy solidne pudła archiwizacyjne na segregatory oraz skoroszyty pozwolą Ci lepiej pogrupować dokumenty, przez co usprawnisz swój wewnętrzny system oraz zarchiwizujesz dokumenty tak długo, jak będzie trzeba (polecamy nasz artykuł: Archiwizacja dokumentów – jak to robić w biurze?);
- druki księgowe – gotowe szablony druków księgowych na różne okoliczności, od dowodów wpłat i przelewów, po ewidencję pomyłek w kasie czy ewidencję czasu pracy to absolutny must-have (przeczytaj także Jak prowadzić ewidencję czasu pracy?). Oczywiście pośród nich znajdziemy również niezbędny i niezwykle praktyczny zeszyt ewidencji przychodów;
- papier ksero – papier o różnych formatach oraz gramaturach, w wersji eko lub uniwersalnej, pakowany w większe lub mniejsze ryzy – dobieraj takie rozwiązania, które najbardziej odpowiadają na potrzeby Twojej firmy;
- rolki do kas – rolki do kas fiskalnych oraz faksu również stanowią podstawę dobrze prosperującej firmy;
- kalkulatory – bez tych niezawodnych mózgów matematycznych trudno byłoby prowadzić jakąkolwiek ewidencję przychodów bez licznych omyłek.
Poszczególne artykuły biurowe można personalizować pod gusta pracowników bądź wystrój biura. Dlatego warto zwracać uwagę na preferowaną kolorystykę oraz pozostałe parametry wybieranych modeli. Pamiętajmy także, że są to wyjątkowo trwałe produkty, wykonane z wytrzymałych materiałów, przez co z pewnością posłużą nam przez długi czas.
Ewidencja przychodów – przykład wypełnienia
Przykłady wypełnienia ewidencji przychodów można z łatwością znaleźć w internecie. Mają one formę ściśle określonych tabeli, gdzie wyszczególnione są poszczególne dane. Taka tabela to inaczej karta ewidencji przychodów. Ewidencja przychodów zryczałtowanych powinna być prowadzona osobno na każdy rok podatkowy. Dlatego ewidencja przychodów ma druki, które są ściśle określone formalnie, co do pojedynczej rubryczki.
Księga ewidencji przychodów – gdzie ją prowadzić?
Dodatkowo, co istotne, ewidencję przychodów, a także dowody, na podstawie których dokonuje się wpisów do ewidencji oraz dowody zakupu, trzeba przechowywać w miejscu wykonywania działalności albo, jeśli mamy do czynienia ze spółką, w miejscu wskazanym przez podatnika jako ich siedziba. Ewentualnie można też przechowywać je w biurze rachunkowym, któremu powierzono prowadzenie ewidencji przychodów. Warto zaznaczyć, że również samo biuro rachunkowe od 2021 roku może rozliczać się poprzez ryczałt ewidencyjny, ponieważ wraz z tym rokiem poszerzony został katalog wolnych zawodów. W związku z tym z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać już także księgowi, doradcy podatkowi, a także biegli rewidenci.
Kiedy i jak wypełniać ewidencję przychodów?
Zgodnie z najnowszymi aktualizacjami dotyczącymi prowadzenia ewidencji przychodów, zapisy w ewidencji muszą być dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów tj. faktury, raportów fiskalnych dobowych bądź miesięcznych oraz pozostałych dowodów. Co ważne, ewidencję przychodów należy wypełniać nie później niż do dwudziestego dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wymóg ten będzie restrykcyjnie przestrzegany, dlatego lepiej pozostać terminowym.
Jak wypełnić ewidencję przychodów?
Sposób wypełniania ewidencji przychodów zostaje dookreślony prawnie. Ma się to odbywać w sposób rzetelny i niewadliwy, co oznacza innymi słowy odzwierciedlający stan rzeczywisty finansów przedsiębiorcy, a także zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz dotyczących jej aktualnych rozporządzeń. W przeciwnym razie przedsiębiorcy grozi odpowiedzialność karna.
Prawidłowa ewidencja przychodów
Zatem chcąc prawidłowo wypełniać ewidencję przychodów, warto dołożyć ku temu wszelkich starań, w których pomóc mogą funkcjonalne artykuły biurowe dostępne w naszym sklepie internetowym maxibiuro.pl. Minimalizacja możliwości pomyłek oraz usprawnienie organizacyjne mogą tylko korzystnie wpłynąć na prowadzenie Twojego przedsiębiorstwa lub Waszej spółki. Gorąco zachęcamy do wprowadzania ulepszeń w swojej firmie – od ręki!