Za wyborem listu poleconego przemawia wiele korzyści m.in. otrzymanie potwierdzenia nadania czy możliwość śledzenia statusu doręczenia. Nic dziwnego, że po ten rodzaj przesyłki sięgamy w przypadku adresowania ważnej korespondencji i poufnej dokumentacji. Warto jednak mieć świadomość, że nadanie listu poleconego różni się nieco od procedury wysyłania listu zwykłego. Co więcej, czas doręczenia zależy od tego, czy zdecydujemy się na wariant priorytetowy, czy też ekonomiczny. Jak wysłać list polecony?
Co to jest list polecony?
List polecony nazywany jest zamiennie rejestrowanym, ponieważ stanowi specjalną formę przesyłki, której przyjęcie zostaje potwierdzone przez pracownika poczty. Dzięki temu po wniesieniu stosownej opłaty otrzymamy potwierdzenia nadania, z kolei adresat musi osobiście pokwitować jego odbiór. To jedna z podstawowych różnic pomiędzy listem poleconym a zwykłym, który może zostać wrzucony bezpośrednio do skrzynki. W przypadku pierwszego z nich należy udać się na pocztę i wypełnić odpowiedni formularz nadania. Mimo to, że na terenie placówki zwykle zapewniony jest dostęp do artykułów piśmienniczych, warto mieć przy sobie np. długopisy lub cienkopisy do wypełnienia druku.
Wysyłka i pakowanie listu poleconego nie jest jednak skomplikowanym procesem. Poza tym, że dysponujemy potwierdzeniem nadania, rozwiązanie to posiada jeszcze inne zalety. Przede wszystkim możemy śledzić przesyłkę poprzez stronę Poczty Polskiej, gdyż po zaadresowaniu listu poleconego otrzymamy od pracownika placówki specjalny numer. Poza sprawdzeniem aktualnego statusu stanowi on również podstawę w ramach ewentualnej reklamacji.
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak wysłać list polecony i jakie koperty w tym celu wybrać, warto podkreślić, że wyróżniamy dwa rodzaje tego typu przesyłki. Mowa oczywiście o wariancie priorytetowym lub ekonomicznym. To, ile idzie list polecony, zależy właśnie od wyboru jednej z tych opcji. Podstawowa różnica polega zatem na terminie realizacji, który wiąże się również z ceną. Jeśli chodzi o długość czasu doręczenia, wygląda to następująco:
- list polecony priorytetowy - dostarczony w następny dzień roboczy (pod warunkiem, że został nadany do godziny 15:00),
- list polecony ekonomiczny - przewidywany czas doręczenia to 3 dni robocze.
Wzór listu poleconego
Wiele osób zastanawia się, jak wypełnić list polecony. Sięgając po koperty standardowe, dane nadawcy powinny standardowo znajdować się w lewym, górnym rogu, z kolei adresata w prawym, dolnym rogu (przeczytaj także: Jak zaadresować list?). Zakres informacji niezbędnych do wysyłki listu poleconego nie różni się znacznie od zwykłego. W ramach tego pierwszego konieczne jest jednak wypełnienie druku potwierdzającego nadanie. Zgodnie ze wzorem listu poleconego w formularzu należy podać:
- dane nadawcy (imię, nazwisko, adres, miejscowość i kod pocztowy),
- dane odbiorcy (jak powyżej),
- numer telefonu lub adres e-mail (przy wyborze otrzymania potwierdzenia doręczenia lub zwrotu),
- format przesyłki (S, M lub L).
Co istotne, przesyłka polecona może ważyć do 2000 g, ale w przypadku tych większych paczek, warto również wyposażyć się dodatkowo w koperty kurierskie.
Jak wysłać list polecony?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej: nie ma możliwości wrzucenia listu poleconego do skrzynki. Decydując się na ten rodzaj przesyłki, należy udać się na pocztę, wypełnić stosowny formularz, a następnie podejść wraz z nim do okienka. W trakcie przekazywania druku potwierdzającego nadanie, musimy poinformować pracownika placówki, czy decydujemy się na list polecony priorytetowy, czy też ekonomiczny. Co istotne, od 1 maja 2021 roku na tego typu przesyłkach nie musimy już naklejać znaczków. Pracownicy poczty w zamian ich umieszczają nalepkę “R”, na której znajduje się także należna kwota do zapłaty.
Przed nadaniem listu poleconego, warto sprawdzić poprawność wszystkich danych, a także wykorzystać odpowiednie akcesoria do koperti artykuły papiernicze. W dużym stopniu ich dobór będzie zależał od wymiarów przesyłki. Do popularnych rozwiązań należą:
- koperty C6 - do listów poleconych o formacie A6,
- koperty C5 - do przesyłek o formacie A5,
- koperty DL - o wymiarach 110 x 220 mm.
Ile kosztuje list polecony?
Aby cieszyć się możliwością śledzenia przesyłki oraz szybką realizacją, konieczne jest wniesienie opłaty za list polecony. Jej wysokość może się różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się na wariant priorytetowy, czy ekonomiczny. Dodatkowo na ostateczny koszt listu poleconego mają też wpływ wymiary i waga przesyłki. Warto zatem zapoznać się cennikiem lub specjalnym kalkulatorem na stronie Poczty Polskiej, dzięki czemu szybko sprawdzimy wysokość opłaty. Ponadto, przed nadaniem listu poleconego należy również uwzględnić wydatki na artykuły do wysyłki, takie jak np. koperty ozdobne m.in. w celu doręczenia zaproszeń na ważne uroczystości i wydarzenia. Jeśli wysyłamy drobne przedmioty lub ważne dokumenty, z pewnością warto zainwestować np. w koperty bąbelkowe lub koperty bezpieczne.
Jeśli wysyłasz często listy polecone lub inne formy przesyłek,, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradnikami: