Chociaż listów wysyłamy sobie coraz mniej, poczta polska nadal ma pełne ręce roboty, a teczki wypełnione kopertami. Nadajemy w nich zaproszenia ślubne, zaproszenia urodzinowe, kartki z życzeniami. Nadajemy do siebie przesyłki, kiedy nie możemy się spotkać, w nich znajdują się książki, dokumenty, zapomniane i zgubione przedmioty. W kopertach przychodzą do nas rachunki. Każda koperta wydaje się inna. Są koperty duże i małe... Co możemy jeszcze wiedzieć o kopertach?
Jakie są rozmiary kopert? Wszystko, co musisz wiedzieć o kopertach
Formaty kopert
Rozmiary kopert o poszczególnych formatach są określone wymiarem ich długości oraz szerokości w mm. Konkretne formaty kopert są oznaczone kodami. Te enigmatyczne szyfry kopert kryją za sobą określone wymiary znormalizowane wg standardów ISO. Jeżeli chcemy rozszyfrować rozmiary kopert, o poszczególnych oznaczeniach, wystarczy, że spojrzymy do tej tabeli:
Format koperty |
Rozmiar |
C4 |
229x324mm |
C5 |
229x162mm |
C6 |
114x162mm |
DL |
110x220mm |
B4 |
250x353mm |
E4 |
280x400mm |
B6 |
125x176mm |
C3 |
324x450mm |
kwadratowa |
100x100 - 340x340m |
Czemu odpowiadają wymiary kopert?
Oznaczenia poszczególnych kopert ułatwiają ich wybór względem formatu papieru planowanej przesyłki.
Koperty C4
Do koperty C4 możemy włożyć w całości kartkę A4. Nie musimy jej składać ani zaginać. Jeżeli chcemy przesłać większą ilość kartek A4, wystarczy wybrać kopertę C4 z poszerzeniem.
Koperty C5
Koperty C5 pozwalają na przesłanie bez zgięcia kartek o wymiarze A5 lub zgiętą raz, wzdłuż dłuższej krawędzi, kartkę A4. Większość zeszytów szkolnych ma wymiary kartki A5.
Koperty C6
Do kopert C6 możemy włożyć kartki A5 złożone w pół, wzdłuż dłuższego wymiaru. Kartka A4 zmieści się do koperty C6 po wykonaniu dwóch zgięć, wzdłuż obu brzegów.
Koperty DL
Chociaż wymiary kopert DL wydają się wyjątkowo niestandardowe, mieszczą one idealnie kartkę A5 zgiętą w pół wzdłuż krótszej krawędzi. Ta koperta nadaje się też do umieszczenia w niej kartki A4 po dokonaniu dwóch zgięć, obu na dłuższej krawędzi kartki, tworząc format folderowy. To właśnie do przesyłania folderów oraz ulotek najlepiej sprawdza się ta koperta. Rodzaje kopert można wymieniać w wielu różnych klasyfikacjach. Wymieniamy rodzaje kopert ze względu na kształt klapki zamykającej, sposoby zaklejania, przeznaczenie koperty, a także materiał wykorzystany do ich wytworzenia.
Rodzaje kopert ze względu na przeznaczenie
Koperty ochronne
W tej kategorii zaliczane są koperty bąbelkowe, tekturowe, usztywniane, które mają na celu zabezpieczenie zawartości przed uszkodzeniem
Koperty ozdobne
Koperty ozdobne są idealne do wysyłania kartek okolicznościowych, zaproszeń oraz życzeń. Można je również wręczać osobiście, co wygląda bardzo profesjonalnie. Istnieje szeroki wybór kopert ozdobnych: od jednolitych kolorów papieru, do nadrukowanych na nie deseni, zastosowania brokatu lub pozłoceń.
Koperty na przedmioty wartościowe
Tu znajdziemy koperty kurierskie oraz bezpieczne. Oba typy zapewniają adresata o dostarczeniu spodziewanego artykułu. Koperty kurierskie są całkowicie przezroczyste, natomiast koperty bezpieczne gwarantują całkowitą odwrotność – nie ma żadnej możliwości podejrzenia zawartości koperty, a także próby otworzenia koperty bez zauważenia. W tej kategorii należałoby również umieścić koperty z poddrukiem, które zmniejszają możliwość podejrzenia zawartości koperty „pod światło” ze względu za zapisaną wewnętrzną stronę ścian koperty.
Rodzaje kopert ze względu na zastosowaną technologię lub materiał
Istnieje szeroki wybór kopert, które różnią się od siebie wykorzystanym w celu ich produkcji materiałem lub zastosowaną technologią.
Białe koperty listowe
Koperty listowe białe są najczęściej spotykane, wykonane są ze standardowego papieru. Gramatura papieru do wykonania tych kopert, zależnie od producenta wynosi 75-150g/m2
Koperty listowe szare / brązowe
Brązowo-szare koperty listowe wykonane z bardziej ekologicznego papieru. Często materiał do ich stworzenia pochodzi z recyklingu makulatury. Papier do ich wykonania ma gramaturę 120g/m2
Koperty kolorowe
Koperty w różnych kolorach są rodzajem kopert ozdobnych. Istnieją koperty stworzone z papieru wzorzystego z nadrukowanym deseniem.
Koperty bąbelkowe
To koperty wykonane z papieru, jednak wyścielone wewnątrz folią bąbelkową. Służą do przesyłania przedmiotów, które mogłyby przedrzeć papier, lub też zostać uszkodzone. Dzięki kopertom bąbelkowym możemy być pewni dostarczenia wartościowych przedmiotów w nienaruszonym stanie. Jest to zabezpieczenie dla zawartości przesyłki. Wykorzystanie kopert bąbelkowych jest ekonomiczne, ponieważ są one bardzo lekkie, dzięki czemu opłata na poczcie, zależna od ciężaru przesyłki, jest niska.
Koperty kurierskie
Te koperty umożliwiają wgląd w zawartość, bez otwierania koperty. Są wykorzystywane w przesyłkach kurierskich, w których należy potwierdzić odbiór zamawianego przedmiotu. Bardzo praktyczne w nadawaniu zakupionych przez sklepy internetowe przedmiotów. Przeźroczysta folia, z której są zrobione, pozwala na naklejenie informacji o adresacie i nadawcy.
Koperty bezpieczne
Wykonane z polietylenu koperty zapewniające poufność przesyłki oraz zabezpieczają przed nieautoryzowanym dostępem do jej zawartości. Jeżeli chcemy przesłać gotówkę lub dokumenty, powinniśmy wybrać ten rodzaj koperty. Są one białe na zewnątrz, a czarne w środku, dzięki czemu nawet pod światło, nie możemy zapoznać się z zawartością zaklejonej koperty. Zamknięcie takiej koperty jest wykonane jest samoprzylepne oraz znajduje się na nim pasek. Jakiekolwiek próby otworzenia koperty będą widoczne na umieszczonym pasku.
Koperty usztywniane
Koperty usztywniane mają tekturową tylną ścianę. Są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy wysłać dokument, którego nie mamy zamiaru zginać. Kartki umieszczone w kopercie usztywnianej są zabezpieczone przed zagnieceniem, które może mieć miejsce na każdym etapie przesyłki.
Koperty tekturowe
Koperty tekturowe są ulepszoną wersją kopert usztywnianych. Obie ściany koperty są stworzone z tektury falistej, dzięki temu zawartość przesyłki jest zabezpieczona z każdej strony przed możliwym zagięciem koperty, a tym samym przedmiotu znajdującego się w jej wnętrzu. Są one dość przestrzenne, dzięki czemu możemy włożyć do niej również małe przedmioty, a także większą ilość kartek, zeszyty lub nawet książkę. Aby umożliwić jej właściwe zamykanie, znajduje się na niej specjalny pasek, chroniący zastosowaną warstwę kleju.
Koperty RTG
Koperty RTG służą przechowywaniu zdjęć rentgenowskich oraz klisz. Czyli wywołanych zdjęć wykonanych za pomocą promieniowania X-Ray. Zdjęcia są delikatne i podatne na uszkodzenia. W celu ich prawidłowego przechowywania oraz wysyłania należy korzystać z kopert RTG. Do wykonania tych kopert używa się brązowego, prążkowanego papieru.
Koperty z poszerzeniem
Są to koperty, które mają możliwość rozszerzenia brzegu. Umożliwia to umieszczenie w środku większej zawartości w postaci grubszego pliku kartek. Idealnie nadaje się do przesyłek dokumentów
Koperta z okienkiem
Okienko, standardowo w rozmiarze 45x90mm jest przeźroczystym, foliowym elementem na fragmencie koperty, w którym powinny zostać zapisane dane adresata. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu wiele urzędów oraz przedsiębiorstw podczas wykonywania korespondencji seryjnej nie musi wielokrotnie przepisywać danych adresata na kopertę. Zawarte na dokumentach dane adresata są widoczne przez umieszczone w kopercie okienko.
Sposoby zaklejania kopert
Istnieją różne systemy zaklejania kopert oraz zależne od tego rodzaje klejów używanych w zamknięciach kopert. Poniżej przedstawiamy oznaczenia poszczególnych typów zamknięć koperty:
BK – bez kleju. Te koperty nie mają naniesionej warstwy klejącej, w związku z czym należy posłużyć się własnym, w celu jej szczelnego zamknięcia.
NK – na kopercie. Pasek kleju naniesiony na kopertę klei dopiero po nałożeniu na niego wilgoci. A więc jest to system klejenia na mokro. Wodę do zaklejenia koperty można nanieść za pomocą gąbki lub pędzelka, które często są udostępnione do użytku publicznego na poczcie.
SK – samoklejąca koperta. Symbol ten oznacza, że koperta posiada dwa paski kleju. Jeden na klapie zamknięcia koperty i drugi – na przedniej ścianie, w miejscu zetknięcia klapy ze ścianą koperty po jej zamknięciu. Samo zetknięcie tych pasków prowadzi do zaklejenia koperty.
HK – samoklejąca koperta z zabezpieczeniem. Jest to udoskonalona wersja metody klejenia SK. Na paskach kleju znajduje się osłona, po której zdjęciu i przyciśnięciu klapy koperty do jej przedniej ściany otrzymujemy szczelnie zamkniętą kopertą. Innowacja w postaci osłony w tej wersji koperty SK pozwala na zapewnienie dłuższej przydatności kleju do użycia, a także chroni przed samoczynnym zaklejeniem koperty.
Chociaż koperty w swojej pierwotnej formie zostały wynalezione już w 2000 roku p.n.e. przez lud Babilonu, nadal widać postępujący rozwój nad ich modelami, tak by były one bardziej praktyczne. Pierwsze koperty były wykonane z gliny i służyły jako osłona zawartej w nich treści. Również metody zamykania koperty za pomocą pieczęci lakowej lub też specjalnej metody składania koperty, zostały zastąpione coraz to nowszymi technologiami zaklejania koperty. Dzięki stałej pracy nad zapewnieniem adresatom i nadawcom nienaruszonej wysyłki, mamy ogromny wybór spośród wielu pięknych, bezpiecznych i bardzo praktycznych kopert.
Polecamy zapoznanie się z naszymi pozostałymi artykułami: