„Hej, za rok matura…” - zgodnie z treścią słynnego szlagieru Czerwonych Gitar, w tym mniej więcej momencie warto zacząć przygotowywać się do matury – bo jeśli zlekceważymy wagę egzaminu dojrzałości, może się okazać, że będziemy musieli dośpiewać „znów za rok matura” już na smutniejszą nutę. Matura obejmuje kilka części, z których pierwsza dotyczy materiału z lekcji języka polskiego. A zatem, jak przygotować się do matury z polskiego? W niniejszym artykule zaprezentujemy najbardziej przydatne rady i tricki.
Z czego przygotować się do matury z polskiego?
Kompleksowe przygotowanie do matury z języka polskiego obejmuje kilka części. Przede wszystkim, każdy maturzysta oraz maturzystka zobowiązani są do zdania matury podstawowej z języka polskiego, która obejmuje część ustną oraz pisemną. Niektórzy uczniowie i uczennice wybierają również maturę rozszerzoną z języka polskiego jako dodatkowy przedmiot. Taki wybór zazwyczaj podyktowany jest zainteresowaniem humanistycznymi kierunkami studiów. Tak czy inaczej – na język polski składa się przede wszystkim umiejętność poprawnego pisania, czytania oraz wysławiania się, a także wiedza historycznoliteracka z omawianych na lekcjach lektur. Dlatego przygotowanie do matury z języka polskiego obejmować będzie zarówno część językoznawczą, jak i literaturoznawczą – na poziomie wiedzy, ale i jej twórczego wykorzystania, która przyda się chociażby przy okazji egzaminu ustnego czy pisania wypracowania w części pisemnej.
Jak dobrze przygotować się do matury z polskiego?
Od dobrego przygotowania się z matury z polskiego zależeć będzie jej wynik, a zatem i liczba punktów, która zostanie przyznana w procesie rekrutacyjnym na wymarzone studia. Zwłaszcza jeżeli zamierzasz studiować na kierunkach humanistycznych, tj. filologia polska, historia, dziennikarstwo czy filmoznawstwo, wynik z matury z języka polskiego okaże się niezwykle istotny. Dlatego warto naprawdę solidnie przygotować się z tego przedmiotu, którego zakres obejmuje przecież podstawowe kompetencje kulturowe, jakimi powinien posługiwać się każdy Polak oraz każda Polka. Również osoby, które mają zamiar wybrać inny kierunek dalszej edukacji – muszą zdać maturę z polskiego, czyli uzyskać z niej minimum 30%, żeby otrzymać świadectwo maturalne.
Jak przygotować się do matury z polskiego – nasze rady
Postanowiliśmy przygotować zestaw najistotniejszych porad, które pomogą Ci zdać maturę z polskiego na 100%!
1. Ucz się systematycznie już od pierwszej klasy!
Systematyczne przyswajanie materiału z pewnością zaowocuje nie tylko dobrymi ocenami z polskiego, ale i większą łatwością powtórek przed maturą. Dlatego czytaj regularnie lektury i opanowuj na bieżąco materiał, który jest omawiany na lekcjach. Przydatne będzie także sporządzanie porządnych notatek, z których będzie można wygodniej się uczyć. Dlatego estetyczne zeszyty i bruliony są tak ważne. Polecamy nasz artykuł na temat tego, jak robić ładne notatki, gdzie znajdziesz więcej informacji.
2. Ćwicz na arkuszach maturalnych!
Praktyka czyni mistrza, a więc ćwicz się w pisaniu przykładowych matur. Wypełnianie arkuszy maturalnych pozwoli Ci powtórzyć sobie materiał oraz przyswoić schemat, który na egzaminie będzie Ci już znany. Nie daj się zaskoczyć tam, gdzie możesz być przygotowany/a.
3. Porządkuj wiedzę tak, jak lubisz!
Najlepszym sposobem, zwłaszcza na naukę na maturę ustną z języka polskiego, jest nauka motywami i kontekstami. Popularną praktykę stanowi wypisanie sobie poszczególnych motywów literackich oraz dopisywanie do nich konkretnych tytułów rozmaitych tekstów kultury, w których zawiera się dany topos. W zależności od upodobań, można nawet stworzyć specjalne plansze w tym celu i powiesić je na ścianie, żeby były na co dzień widoczne. Kolejne elementy możesz dopisywać z czasem, do czego przydadzą się różnokolorowe karteczki samoprzylepne, które można z łatwością przyklejać i odklejać. Wygodnym rozwiązaniem jest też zaznaczanie w książkach najważniejszych fragmentów, do których będziesz mógł szybko wrócić. Zakładki indeksujące przydadzą się zarówno do markowania książek, jak i podręczników.
4. Chłoń kulturę!
Szczególnie na egzaminie ustnym często oceniana jest znajomość tekstów kultury, które nie wchodzą w ścisły kanon programowy. Jedna prawidłowa odpowiedź nie istnieje, dlatego jeżeli będziesz wystarczająco oczytany lub obeznana z innymi sztukami, zwiększa się prawdopodobieństwo udzielenia poprawnych odpowiedzi.
5. Przyjdź na maturę w dobrym nastroju!
Wystarczająca ilość snu, porządne treściwe śniadanie połączone z odpowiednim nawodnieniem oraz spokojny oddech wydają się chociaż po części zapewniać dobre samopoczucie. Oprócz tego, pozytywne nastawienie i wiara w swoje umiejętności sprawią, że nabierzesz pewności siebie, co zminimalizuje uczucie stresu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w stresie często zapominamy rzeczy lub gubimy się w swoich wywodach – a tego przecież wolelibyśmy uniknąć.
Co można zabrać na maturę z języka polskiego?
Zasady dotyczące wnoszenia przedmiotów na salę egzaminacyjną są wyjątkowo restrykcyjne. W przypadku matur pisemnych – zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, należy się właściwie ograniczyć do przyborów do pisania. W dodatku długopisy lub pióra muszą mieć czarny tusz (niebieski nie jest dopuszczalny). Na wszelki wypadek najlepiej jest mieć więcej niż jeden długopis lub pióro.
Jak samemu przygotować się do matury rozszerzonej z polskiego?
Samodzielne przygotowanie do matury rozszerzonej, ale i podstawowej z polskiego wymaga dużego samozaparcia. Czytanie dodatkowych lektur (szczególnie jeśli nie jest się w klasie o rozszerzonej podstawie programowej z języka polskiego) może być czasochłonne. Dlatego nawet jeśli zamierzasz przygotowywać się samodzielnie, warto zasięgnąć porady polonisty bądź polonistki, żeby podpowiedzieli, na co najlepiej zwracać uwagę.
Jak się przygotować do matury z polskiego – nie tylko dla maturzystów!
Jak się przygotować do matury z polskiego to temat, który powinien interesować nie tylko samych maturzystów, ale także ich nauczycieli oraz rodziców. Wsparcie mentorów oraz najbliższych okazuje się nieocenione w procesie przygotowania do matury. Nazywana egzaminem dojrzałości nie bez powodu – stanowi duży krok w życiu młodego człowieka, dlatego warto być w tym okresie wyjątkowo uważnym na potrzeby podopiecznego czy podopiecznej.
Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł choć po części pomoże w prawidłowym i możliwie jak najmniej stresującym przygotowaniu do matury z języka polskiego.
Przeczytaj także:
· Planowanie nauki do matury – jak mądrze rozłożyć naukę w czasie?
· Co kupić do liceum? 4 najważniejsze kategorie