Przejrzyste i czytelne notatki to dla wielu uczniów i studentów podstawowy materiał do nauki. Sztuka robienia notatek staje się szczególnie ważna na wyższym stopniu edukacji. Na studiach to właśnie notatki zastępują często kosztowne lub trudno dostępne podręczniki. Dziś zapraszamy więc do naszego poradnika na temat tego, jak robić ładne notatki na studiach i w szkole.
Notatki szkolne – jak robić ładne notatki z lekcji?
W szkole podstawowej i średniej podstawą robienia notatek są zwykle standardowe zeszyty. Robienie notatek na tym etapie edukacji jest o tyle prostsze, że nauczyciele często dyktują i zwracają uwagę na to, co powinno znaleźć się w notatkach z lekcji. Bezrefleksyjne przepisywanie każdego słowa nauczyciela nie jest jednak drogą do stworzenia przejrzystych i wartościowych notatek. Już od najmłodszych lat warto wprowadzać do swoich notatek strukturę i skupiać się na rzeczach istotnych. Warto także stosować podkreślenia czy różne kolory. Tak zorganizowane notatki będą na pewno łatwiej przyswajalne niż monotonny blok jednolitego, zbitego tekstu. Takie notatki w szkole średniej będą również świetnym treningiem przed studiami, na których dobre notatki są często na wagę złota.
Jak robić notatki na studiach?
To, jak robić notatki na studiach, znacząco różni się od notowania w szkole średniej czy podstawowej. Na studiach prowadzący wykłady nie będzie nam ani dyktował, ani zwracał uwagi na to, co jest istotne i co powinniśmy zanotować. Od teraz będziemy musieli samodzielnie o tym decydować. A od jakości naszych notatek na studiach często będzie zależało przygotowanie do egzaminu i ocena na koniec semestru. Organizacja notatek na studiach to w dużej mierze kwestia indywidualna. Każdy z nas będzie miał w tej kwestii nieco inne preferencje, zarówno jak chodzi o artykuły piśmiennicze, jak i strukturę samych notatek. Przygotowaliśmy jednak kilka uniwersalnych porad, które mogą przydać się każdemu.
- Zawsze wybierajmy ulubione narzędzie do robienia notatek. Dla jednych będzie to zwykły długopis i zeszyt, dla innych pióra kulkowe czy nawet wieczne i kartki A4, a dla jeszcze innych laptop. Każdy powinien wybrać taki sposób robienia notatek, z jakim czuje się najlepiej i jaki pozwala mu na najbardziej efektywną pracę.
- Estetyka naszych notatek będzie miała bezpośredni wpływ na późniejsze przyswajanie z nich wiedzy. Warto o tym pamiętać już w czasie ich zapisywania. Przejrzysta struktura i zaznaczanie szczególnie ważnych fragmentów mogą okazać się bardzo przydatne. Warto więc mieć pod ręką zakreślacze lub kolorowy długopis.
- Na studiach rzadko kiedy będziemy w stanie zanotować wszystko, co przekazuje osoba prowadząca wykład. Starajmy się filtrować to, co przekazuje wykładowca i notować przede wszystkim rzeczy istotne.
Organizacja notatek na studiach
Na koniec mamy jeszcze kilka porad związanych nie tyle z tym, jak robić notatki na studiach, a raczej z tym, jak zadbać o ich odpowiednią organizację. Stosując się do tych prostych wskazówek, przed egzaminem będziemy mieli do dyspozycji idealny materiał do nauki. Przyswajanie wiedzy z takich dobrze zorganizowanych notatek na pewno będzie dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne.
- Notatki z poszczególnych wykładów warto datować i numerować ich strony. Dzięki temu na końcu semestru będzie można ułożyć je w chronologiczną całość.
- Po złożeniu notatek z kilku miesięcy w całość możemy dodać do nich zakładki indeksujące, aby zaznaczyć najistotniejsze fragmenty materiału, ważne definicje itp.
- Notatki najlepiej robić na kartkach jednego formatu. Na studiach lepiej niż zeszyty sprawdzają się zwykle bruliony A4 gładkie lub w kratkę. Notatki z takich brulionów dużo łatwiej pogrupować później w spójną całość.
- Należy także zadbać o systematyczne uzupełnianie braków. Jeśli zdarzy nam się nieobecność na zajęciach, warto na bieżąco uzupełnić brakujące notatki. Zdobycie na końcu semestru notatek z konkretnych zajęć może być już dużo trudniejsze.
Jeśli interesują Was zagadnienia związane z efektywną organizacją nauki dla uczniów i studentów, to zapraszamy także do przeczytania poradnika Co na biurko dla dziecka? Sposoby na lepszą organizację nauki.