Przygotowania do sprawdzianu, a co za tym idzie, konieczność opanowania obszernego materiału, mogą okazać się dużym wyzwaniem dla niejednego ucznia. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja nauki, która wymaga wyrobienia dobrych nawyków oraz doboru określonych strategii. Dodatkowo stanowi ona doskonałe rozwiązanie w przypadku problemów z koncentracją i zapamiętywaniem nowych informacji. A zatem: jak skutecznie uczyć się w domu?
Skuteczna nauka w domu – podstawowe zasady
Pandemia koronawirusa, a wraz z nią organizacja nauki zdalnej pokazały, jak ważne w przyswajaniu wiedzy jest stworzenie korzystnych warunków do samodzielnej pracy. I nie chodzi tutaj tylko o odpowiednie wyposażenie, takie jak sprzęt czy artykuły szkolne, ale także o właściwe oświetlenie, temperaturę w pomieszczeniu oraz o prawidłowe parametry krzesła i wysokość blatu. Więcej na temat aranżacji miejsca pracy piszemy w artykule: Co na biurko dla dziecka? Sposoby na lepszą organizację nauki.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest wyeliminowanie określonych nawyków, które wpływają negatywnie m.in. na zarządzanie czasem oraz, co gorsze, na naszą uwagę. Skuteczna nauka nie będzie bowiem możliwa, jeśli nie będziemy odpowiednio skoncentrowani na zadaniu. Warto zatem wyposażyć się np. w kalendarze biurkowe lub kalendarze trójdzielne, aby lepiej zaplanować działania w czasie, a także zastąpić stare nawyki nowymi schematami. Jak skutecznie się uczyć? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady:
- Unikaj tzw. “rozpraszaczy”
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybką naukę jest wyciszenie lub wyłączenie telefonu, a co za tym idzie brak dostępu do social mediów, które pochłaniają mnóstwo czasu. Oczywiście, należy również wyeliminować inne bodźce, które nie pozwalają skupić się na zadaniu np. nieodpowiednie oświetlenie czy hałas.
- Nie szukaj wymówek
Prokrastynacja, czyli tendencja do odwlekania zadań na później, uniemożliwia zwykle skuteczną naukę. W konsekwencji jesteśmy zmuszeni do opanowania dużej części materiału w krótkim czasie, co staje się źródłem stresu i utrudnia zapamiętywanie. Bardzo ważna jest zatem systematyczność, a więc rozłożenie nauki na kilka dni. Przydatne w tej kwestii okażą się np. kalendarze książkowe czy kalendarze ścienne, w których nakreślony zostanie harmonogram działań.
- Zaplanuj przerwy
Szybka i skuteczna nauka nie będzie możliwa, jeśli nasz mózg zacznie pracować na zwolnionych obrotach, a w konsekwencji przyswajać mniej informacji. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie przerw, które wpłyną korzystnie na naszą regenerację i chęć do dalszej pracy. Dobrym rozwiązaniem jest metoda Pomodoro, w której występuje podział na 25-minutowe sekcje.
- Wypróbuj różne strategie
Warto podkreślić, że nie ma jednej sprawdzonej metody, lecz kilka różnych sposobów na szybką i skuteczną naukę. Kluczem jest znalezienie strategii, która odpowiada naszym preferencjom. Dla przykładu: wzrokowcy sięgają chętnie po markery i zakreślacze, aby wyeksponować najważniejsze informacje lub stworzyć tzw. mapę myśli.
Jak skutecznie uczyć się języków obcych?
Znaczna część uczniów zastanawia się, jak skutecznie uczyć się słówek. Warto w tym celu wykorzystać karteczki samoprzylepne, na których piszemy dany wyraz, a następnie umieszczamy na przedmiocie, do którego się odnoszą. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnego słowniczka, wykorzystując w tym celu skorowidze z podziałem na litery alfabetu. Odpowiedź na pytanie, jak skutecznie uczyć się angielskiego, niemieckiego czy innego języka, kryje się w systematycznej pracy. Lepiej poświęcić na przyswajanie nowych słów kilka minut dziennie, niż robić wielogodzinne sesje raz w tygodniu.
Sposoby na naukę matematyki
Jedno z najczęstszych pytań uczniów dotyczy tego, jak skutecznie uczyć się matematyki. Przede wszystkim, jeśli przygotowujemy się do ważnego sprawdzianu, poświęćmy na to odpowiednią ilość czasu. Zacznijmy od zaznaczenia daty egzaminu, wykorzystując w tym celu np. kalendarze kieszonkowe, a następnie możemy przystąpić do systematycznego rozwiązywania zadań. Oczywiście nasze zeszyty szkolne powinny zawierać rozpisane przez nas pojęcie, teorie i wzory, do których możemy wracać w trakcie dochodzenia do wyniku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nauka na przykładach, a więc analiza rozwiązania zadania krok po kroku.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak sprostać wymaganiom szkolnym, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradnikami: