W dzisiejszych czasach papier ksero jest bardzo powszechny i znaleźć go można w wielu sklepach. Ma bardzo szerokie zastosowanie, dodatkowo jest stosunkowo tani, a jego produkcja nie jest bardzo skomplikowanym procesem. Czym jest papier i jak dokładnie powstaje? Jakie zastosowanie może mieć papier? Jakie najważniejsze parametry możemy wyróżnić? Jaki papier ksero kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Historia papieru
Papier po raz pierwszy został wyprodukowany w Chinach i to całkowicie przypadkowo. Miało to miejsce po myciu jedwabnej waty. Czynność wykonywano na specjalnych matach, a po zdjęciu wcześniej wspomnianej maty zauważono cienki nalot, który to po wyschnięciu doskonale nadawał się do tego, aby po nim pisać. W tamtych czasach jedwab był bardzo drogim materiałem, dlatego też zaczęto go zastępować włóknami lnianymi. Kogo więc uważa się za osobę, która odpowiedzialna była za wynalezienie składników do produkcji materiału? W tym przypadku mowa o Tsai Lunu, a miejsce tego zdarzenia miało miejsce w roku zbliżonym do 107 n.e. Na początku masa składała się jedynie z włókien tkanin, jednakże recepturę wciąż ulepszano. Po czasie dodano włókna roślinne, a także wiele innych surowców. Co ciekawe sposób produkcji papieru był strzeżony przez 700 lat, dopiero w około 750 r. nauczyli się tego Arabowie, za sprawą jeńców Chińskich. Papier dostał się do Europy jedwabnym szlakiem, a w Polsce mogliśmy cieszyć się z tego udogodnienia w okolicach XV wieku.
Czym jest i jak powstaje papier do drukarki?
Z naukowego punktu widzenia papier to po prostu pewna włóknista masa, która to zbudowana jest głównie z celulozy. Otrzymuje się ją w wyniku wielu procesów, jak chociażby ścieranie i zmielenie bali drzewa. Co ciekawe, nawet słoma, len, konopie czy trzcina czasem stanowią surowce, dzięki którym możliwe jest otrzymywanie papieru. Jeśli mówimy o substancjach niewłóknistych, nie w sposób zapomnieć o skrobi ziemniaczanej, gipsie, kredzie, barwnikach. Aby poprawić gładkość, a także wytrzymałość i kolor papieru, dodawane są specjalne wypełniacze.
Produkcja papieru- na czym polega?
Wbrew pozorom produkcja papieru nie jest bardzo skomplikowana. Konieczne okaże się drewno, dlatego też na całym świecie odbywa się wyrąb drzew na szeroką skalę, aby zaspokoić potrzeby związane z powstawaniem papieru. Jednak co ciekawe, w miejsce drzew, które zostały wycięte, sadzi się kolejne. Wszystko po to, aby brak tego surowca nie spowodował katastrofy na skalę globalną. Bale drewna przewożone są w odpowiednie miejsce i cały proces zaczyna się od rozdrobnienia. W tym celu korzysta się z maszyn, które w skuteczny sposób ścierają i rozdrabniają drewno na małe części. Kolejnym istotnym etapem jest zmieszanie drewna z kilkoma ważnymi substancjami, jak chociażby klej, woda, barwniki, makulatura, kreda w proszku. W konsekwencji powstaje gęsta, jednocześnie jednolita masa, która po odsączeniu z wody gotowa jest do kolejnych procesów. Następnie cała masa prasowana jest pod specjalnym walcem. Dzięki temu mamy do czynienia z odpowiednią grubością i kształtem. Później rozwałkowana masa zostaje osuszana. W dalszym etapie produkcji mamy do czynienia z transportowaniem papieru do odpowiedniej taśmy filcowej. Jej zadaniem jest wchłonięcie zbędnej wody. Najważniejszym procesem jest ostateczne osuszanie papieru, bowiem od tego zależy, z jaką jakością będziemy mieć do czynienia. Gotowe! Produkcja papieru zakończona, pozostaje pocięcie go na arkusze odpowiednich rozmiarów.
Papier - zastosowanie
Nie da się ukryć, że zastosowanie papieru jest bardzo szerokie. Już od najmłodszych lat dzieci mają z nim do czynienia rysując obrazki, malując kolorowanki. Najczęściej jest to jednak po prostu podłoże drukowe. Jeśli mamy do czynienia z dobrej jakości papierem, może on być wykorzystywany chociażby do produkcji banknotów i papierów wartościowych. Znajdziemy go także właściwie w każdym biurze, ale również u sekretarki, dyrektora, księgowej. Papier ma także szerokie zastosowanie jeśli chodzi o edukację. W szkołach wciąż korzysta się z zeszytów, aby móc robić notatki, z których uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów. Pomagają utrzymywać higienę, bowiem każdy w łazience posiada papier toaletowy, a w kuchni ręczniki papierowe, bez których znacznie trudniej byłoby utrzymywać czystość w tym pomieszczeniu. Istotną rolę papier odgrywa także w dekoracjach. Każdy zapewne miał kiedyś do czynienia z kopertami, znaczkami pocztowymi, pocztówkami. Dodatkowo można na nim pisać listy, które to jednak są coraz rzadszym zjawiskiem. Kolejnym zastosowaniem są wszelkiego rodzaju opakowania. Dziś nie wyobrażamy sobie zakupienia urządzenia elektronicznego, które nie byłoby zapakowane w karton. Papier jest bardzo powszechny i stosowany w wielu dziedzinach życia codziennego.
Jakie klasy papieru ksero możemy wyróżnić?
Papier ksero bardzo często klasyfikowany jest zgodnie z pewnymi zasadami, które zostały zaproponowane stosunkowo dawno temu. Jego jakość jest klasyfikowana za pomocą umownych liter A, B, i C. W tym przypadku klasa A jest zdecydowanie najlepsza. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że papier jest niezwykle biały. Klasa B jest półśrednia, papier również jest biały, jednak w porównaniu z klasą A widać znaczącą różnicą. Klasa C to klasa najbardziej ekonomiczna, jednocześnie najczęściej wybierana. Decydując się na zakup papieru ksero często nie zależy nam na bieli, bowiem drukowane materiały nie zawsze są bardzo istotne. Jaki jest mankament klasyfikacji papieru? W praktyce nie ma ścisłych parametrów, dzięki którym użytkownik mógłby w łatwy sposób sklasyfikować arkusz do danej grupy. Producenci robią to bardzo często "na oko", dlatego też nie zawsze mamy do czynienia z rzetelnym wskaźnikiem. Jednakże taki umowny podział funkcjonuje i jest pewną wskazówką dla kupującego, bowiem jeśli zależy mu na arkuszach najwyżej jakości, wówczas zdecyduje się na klasę A, a w przypadku kiedy konieczna okaże się oszczędność pieniędzy, wybierze klasę B lub C.
Formaty papieru
Zdecydowanie najpopularniejszy jest papier ksero A4, który to jest powszechnie stosowany w wielu miejscach. Jednakże w praktyce wyróżniamy także wiele innych formatów, które co prawda są znacznie rzadszym zjawiskiem, jednakże nadal pełnią istotną funkcję w niektórych sektorach. Mamy do czynienia z formatami A, B, C, z oznaczeniami od 0-10. Rozmiar papieru A0 dobrany jest w taki sposób, aby jego powierzchnia oscylowała w granicach 1 metra kwadratowego. Co ciekawe, kolejne formaty tworzone są w taki sposób, że arkusz dzielony jest w połowie dłuższego boku. Można zatem wywnioskować, że A1 to połowa A0, natomiast A2 to połowa A1. Formaty B najczęściej stosowane są w branży drukarskiej. Książki, czasopisma, broszury- to właśnie m.in. takie elementy określone są za pomocą szeregu B. Jeśli chodzi o format C, z reguły stosowany jest do kopert. Istnieje jeszcze tzw. format DL. Jest to kartka papieru A4, która podzielona zostaje na 3 części. W konsekwencji mamy do czynienia z wymiarami 9.8 cm x 21 cm.
Gramatura papieru
Gramatura to jeden z podstawowych parametrów, który jest oznaczeniem gęstości papieru, a jednocześnie jego sztywności. Jeśli chodzi o miarę gramatury, jest to oczywiście gram na metr kwadratowy. Z im większą gramaturą mamy do czynienia, tym arkusz jest cięższy i grubszy. Na naszym rynku zdecydowanie najczęstsza gramatura wynosi 80 g/m2. W przypadku typowego papieru maszynowego mamy do czynienia z 60 g/m2. Nie da się ukryć, że różnica jest widoczna. Warto w tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o grubości papieru, co może okazać się bardzo cenną informacją w przypadku wydruków na większą skalę. W przypadku papieru 80 g/m2 grubość oscyluje w granicach 0,08 mm - 0,10 mm. Z łatwych obliczeń możemy wywnioskować, że ryza papieru w postaci 500 arkuszy może wynosić około 4-5 cm. Jednak po wydruku plik może okazać się trochę grubszy, ze względu na atrament lub inne ułożenie kartek.
Jaki rodzaj papieru warto wybrać?
Zdecydowanie jedną z wiodących marek związanych z produkcją papieru jest International Paper. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysoką jakością, a także tym, że papier jest produkowany w 100% w Polsce! Do codziennego użytku zaleca się papier ksero POLspeed. Przede wszystkim okaże się idealny w przypadku dużej ilości wydruków czarno-białych. Świetny poziom bieli gwarantuje przyjemny dla oczu kontrast. Jest to linia papierów, która przede wszystkim ma zapewnić zarówno błyskawiczne, jak i pozbawione wszelkich zacięć drukowanie. Dlatego też swoje zastosowanie znajdzie w przypadku drukowaniu wielu tekstów, m.in. w przypadku korespondencji seryjnej. Produkowany jest w naszym kraju i spełnia wszystkie standardy. Warto wziąć pod uwagę papier ksero POLlux, który to charakteryzuje się podwyższoną białością. Dzięki temu idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku druków czarno-białych, jak i tych kolorowych. Ten papier polecany jest w firmach, gdzie zużycie tego materiału jest znacznie większe. W tym przypadku mamy do czynienia z formatami A4 i A3, a także gramaturą wynoszącą 80 g/m2. Kolejnym rodzajem, który warto wziąć pod uwagę, jest papier ksero POLjet. Dla kogo będzie to idealne rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób, którym zależy na kolorowych wydrukach wysokiej jakości. Regularnie drukujesz wszelkiego rodzaju ulotki, raporty lub broszury? Z pewnością jest to papier stworzony specjalnie dla Ciebie. Dodatkowo korzystać z niego mogą graficy, którzy chcieliby sprawdzić, jak będzie się prezentować ich dzieło na docelowym produkcie. Dzięki doskonałej bieli możliwe jest podkreślenie poszczególnych barw. Ostatnim rodzajem papieru, który warto wziąć pod uwagę, jest papier ksero POLeffect. Spośród pozostałych wyróżnia się przede wszystkim dostępnością w wielu gramaturach. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku korzystania z drukarek laserowych lub atramentowych. Świetny produkt dla osób, które w sposób szczególny wymagają wysokiej jakości. W tym przypadku mamy do czynienia z satynową, przyjemną w dotyku powierzchnią, która to świadczy o prestiżu firmy.
Zobacz powiązane produkty
Papier ksero A4
Papier ksero A3
Warto też przeczytać: