Jaki papier do drukarki? Zasady doboru

Aktualności 1 kwietnia 2021

Nie każdy użytkownik drukarki wie, że to, jaki papier wybierze, może mieć wpływ nie tylko na jakość wydruku, ale także wydajność urządzenia. Niezależnie od tego, czy drukarkę używamy w domu, czy w biurze, przed zakupem warto się zastanowić, jaki papier do drukarki wybrać. Dziś przybliżymy Wam podstawowe informacje na temat rodzajów papieru do drukarki i ich najważniejszych parametrów. Sprawdzimy również, jaki papier będzie lepszy do drukarki atramentowej, a jaki do laserowej.

Jaki papier do drukarki wybrać – podstawowe parametry

 
Zacznijmy od tego, jakie są podstawowe parametry papieru do drukarki. Wybierając papier do naszej drukarki, warto zwrócić uwagę na:
 
  • Gramaturę – jeden z podstawowych parametrów papieru do drukarki. Jest to waga arkusza papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m2). Im mniejsza gramatura, tym bardziej elastyczna będzie pojedyncza karta papieru. Analogicznie wraz ze wzrostem gramatury rośnie sztywność i grubość pojedynczej kartki papieru. Standardowy papier do drukarki biurowej ma zwykle gramaturę pomiędzy 80 a 100 g/m2. W przypadku niektórych drukarek zbyt duża gramatura papieru może powodować różnego rodzaju awarie.
  • Klasa papieru – klasa świadczy o jego jakości, a w praktyce przekłada się na to, jak biały jest papier. Najwyższa klasa jakości papieru do drukarki to A, nieco tańszy będzie papier klasy B, a najtańsza opcja to papier klasy C.
  • Grubość – to wbrew pozorom osobny niż gramatura parametr. Grubość papieru do drukarki mówi nam przede wszystkim o tym, jak odporna będzie karta na zginanie. Standardowy papier do drukarki ma zwykle grubość w okolicach 110 mikronów.
  • Nieprzezroczystość – to parametr, który ma znaczenie, szczególnie jeśli drukujemy dokumenty dwustronnie.  Nieprzezroczystość wyrażana jest w procentach. Im wyższa wartość, tym mniej światła wchłania papier. Jeśli ten parametr jest za niski, to druk z jednej strony kartki może przebijać na drugą. 
 

Jaki papier do drukarki laserowej?

 
Wiemy już, jakie parametry ma papier, sprawdźmy teraz jaki papier do drukarki laserowej najlepiej wybrać. Aby osiągnąć wysoką jakość wydruku, do drukarki laserowej powinniśmy wybierać papier o stosunkowo wysokiej gramaturze. Idealny będzie papier do drukarki o gramaturze od 100 do nawet 120 g/m2. Papier do drukarki laserowej warto dobrać również w zależności od tego, czy posiadamy drukarkę kolorową, czy czarno–białą. Dostępne są bowiem dedykowane rodzaje papieru do wydruków kolorowych, jak i czarno–białych

Jaki papier do drukarki atramentowej?

 
Z kolei w przypadku drukarki atramentowej lepiej sprawdzi się papier o nieco niższej gramaturze. Jeżeli jednak planujemy drukować dwustronnie, to gramatura nie powinna być niższa niż 80g/m2. Optymalnym wyborem do drukarki atramentowej będzie papier o gramaturze od 80 do 100 g/m2. Papier do drukarki atramentowej o gramaturze niższej niż 80g/m2 będzie nie tylko utrudniał drukowanie dwustronne, ale może prowadzić również do częstszego zacinania się urządzenia.
 

Rodzaje papieru do drukarki

 
Oferta papieru do drukarki nie kończy się jednak na standardowym, białym papierze formatu A4. W ofercie naszego sklepu dostępnych jest wiele niestandardowych rozwiązań, które mogą zoptymalizować codzienną pracę biura. Sporą popularnością nadal cieszy się tak zwany papier komputerowy wykorzystywany w drukarkach igłowych. Mimo że nie jest to najnowocześniejsze rozwiązanie, ze względów ekonomicznych i praktycznych z takich urządzeń nadal korzysta duża liczba firm i instytucji. Inne rodzaje papieru do drukarek, które mogą przydać się w codziennej pracy biura to:
 
  • papier fotograficzny do drukarek atramentowych i laserowych,
  • papier samoprzylepny do drukarki,
  • papier ozdobny do drukarki atramentowej (na przykład do druku wizytówek czy zaproszeń),
  • papier do drukarki ekologiczny, czyli papier z recyklingu.
 

Ile kosztuje papier do drukarki?

 
Cena papieru do drukarki jest oczywiście bezpośrednio uzależniona od jego parametrów. Standardowy papier do drukarki formatu A4 to zwykle wydatek rzędu 10–15 zł. Nieco więcej będziemy musieli zapłacić za papier do drukarki w niestandardowym formacie lub za arkusze samoprzylepne. W celu sprawdzenia cen wszystkich rodzajów papieru do drukarki zapraszamy do odwiedzenia strony naszego sklepu.