Rozpoczęcie studiów na wymarzonym kierunku nie będzie możliwe bez uzyskania wysokiego wyniku na tzw. egzaminie dojrzałości. Warto zatem stosowanie wcześnie wziąć się za naukę do matury, aby skutecznie opanować obszerny materiał. W ramach przygotowań do egzaminów kluczowe jest stworzenie długoterminowego planu, który będzie zakładał systematyczne przyswajanie wiedzy. Jak skutecznie zarządzać czasem w trakcie nauki do matury?
Organizacja nauki do matury
W tworzeniu harmonogramu działań pomocne okażą się rozmaite zestawy szkolne i artykuły piśmiennicze (przeczytaj koniecznie: Co kupić do liceum - 4 najważniejsze kategorie). Stworzenie takiego planu samodzielnie, a następnie skreślanie zrealizowanych zamierzeń będzie wpływało korzystnie na motywację i organizację nauki do matury. Licealiści powinni również wyposażyć się w poręczne kalendarze książkowe, które podzielone są na poszczególne dni i tygodnie. Taki układ pozwala na dokładne rozplanowanie nauki do matury, a dodatkowo umożliwia robienie przydatnych adnotacji, dotyczących np. zakresu materiału.
Nauka do matury z polskiego
W tworzeniu planu nauki do matury z polskiego należy m.in. uwzględnić czas na zapoznanie się z zeszłorocznymi arkuszami egzaminacyjnymi, aby wiedzieć, jakim kluczem przyznawane są punkty. Podstawą jest jednak znajomość treści oraz problematyki lektur w kanonie szkolnym. Dlatego w przypadku tego przedmiotu naukę do matury warto rozpocząć w wakacje, aby mieć czas na sporządzenie dokładnych notatek (sprawdź: Jak robić ładne notatki - porady dla uczniów i studentów). Pomogą one w systematycznych powtórkach, które należy wcześniej zaplanować, wykorzystując w tym celu np. kalendarze trójdzielne. Porządnie przygotowane notatki, uwzględniające m.in. charakterystykę bohaterów, motywy literackie czy okoliczności powstania utworu, to podstawa skutecznej nauki do matury z polskiego. Do ich tworzenia warto sięgnąć po poręczne i funkcjonalne artykuły m.in. kołonotatniki, bloki notatnikowe, notatniki.Plan nauki do matury z matematyki
W ramach nauki do matury z matematyki najważniejsza jest zasada “praktyka czyni mistrza”. Przede wszystkim należy rozwiązywać dużo zadań z poszczególnych działów, a następnie sprawdzać swoje umiejętności, wypełniając arkusze egzaminacyjne z ubiegłych lat. Stworzenie harmonogramu nauki do matury z matematyki pozwoli nie tylko zredukować silny stres, ale jednocześnie systematyczne działania pokażą, które zagadnienia są dla ucznia najtrudniejsze. W efekcie możliwe będzie podjęcie szybkiej decyzji dotyczącej ewentualnych korepetycji. Zanim jednak to nastąpi, warto sięgnąć po niezbędne artykuły szkolne i krok po kroku analizować sposoby rozwiązywania określonych zadań. Poznanie podstawowych schematów i systematyczny trening to klucz do sukcesu.Nauka do matury z angielskiego
W przeciwieństwie do wielu innych przedmiotów plan nauki do matury z angielskiego może uwzględniać krótkie, lecz codzienne treningi. Warto np. wykorzystać kalendarze kieszonkowe, aby każdego dnia zapisywać w nich np. dwa nowo poznane słówka. W nauce do matury z języka angielskiego nie zaszkodzi stworzenie własnego słownika, w czym przydatne okażą się skorowidze. Pomocnym rozwiązaniem są także karteczki samoprzylepne, które można umieścić na przedmiocie, którego nazwę chce się zapamiętać (więcej o efektywnych metodach uczenia dowiesz się z tego artykułu: Jak skutecznie się uczyć?).