Laminowanie dokumentów to skuteczny sposób na zabezpieczenie rozmaitych wydruków przed uszkodzeniami. Nic dziwnego, że metoda ta jest powszechnie wykorzystywana zarówno w celach służbowych, jak i na użytek własny m.in. do powlekania fotografii. Aby laminowanie wydruków przyniosło oczekiwane rezultaty, koniecznie jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniego urządzenia i artykułów papierniczych. Jak laminować dokumenty?
Zalety laminowania dokumentów
Podstawową funkcją laminowania dokumentów jest ochrona rozmaitych materiałów m.in. przed zalaniem czy rozdarciem. Metoda ta polega na dwustronnym pokryciu papieru specjalną folią, która pod wpływem wysokiej temperatury łączy się z kartką w całość. Dzięki laminowaniu druk nie tylko prezentuje się profesjonalnie, ale cechuje się znacznie dłuższą żywotnością. To może mieć z kolei istotne znaczenie w przypadku ważnych dokumentów, które nie mogą ulec zniszczeniu (sprawdź: Jak długo przechowywać dokumenty w firmie?).
Warto również pamiętać, że laminowanie wydruków chroni papier przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda, temperatura czy promienie słoneczne. W efekcie rozmaite materiały np. reklamowe zachowają intensywne kolory przez długi czas. O laminowaniu kartek powinniśmy zatem pamiętać m.in. w trakcie tworzenia informatorów, katalogów promocyjnych czy ofert handlowych (więcej w artykule: Oferta handlowa - jak ją przygotować i zaprezentować?). Poza aspektami wizualnymi, tak zabezpieczone materiały będą odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
Co będzie potrzebne do laminowania dokumentów?
Aby laminowanie dokumentów w domu i w biurze było możliwe, musimy zainwestować w zakup odpowiedniego sprzętu. Co istotne, dostępne w sprzedaży laminatory mogą różnić się m.in. grubością obsługiwanej folii czy zakresem temperatur. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak sprawdzić, do jakiego formatu wydruków przeznaczone jest dane urządzenie. W ramach wyposażenia biura czy domowego gabinetu najlepszym wyborem okaże się sprzęt z opcją laminowania dokumentów A4.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest zakup odpowiedniej folii, która może mieć matowe lub błyszczące wykończenie. Wpływa to nie tylko na estetykę laminowanych dokumentów, ale i m.in. na sposób odbijania światła. Ponadto, jej wybór może również zależeć od gramatury i rodzaju papieru (m.in. bloki techniczne, fotografie). Ponadto musimy pamiętać, że im grubsza folia, tym bardziej usztywnione będą wydruki. Co istotne, wybór tego parametru powinien być uzależniony od rodzaju laminowanych wydruków. W przypadku standardowych dokumentów możemy śmiało wybrać folię o mniejszej grubości. Jeżeli jednak chcemy zabezpieczyć materiały, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych lub są w ciągłym użytku (np. menu, cennik), lepiej postawić na mocne usztywnienie.
Jeśli zależy nam na wysokim komforcie, to w pobliżu stanowiska do laminowania dokumentów powinniśmy ustawić odpowiednie urządzenia biurowe. Z pewnością warto zwrócić uwagę na bindownice, dzięki którym połączymy elementy np. oferty handlowej czy materiały promocyjne w jeden plik.
Laminowanie - jak to się robi?
Przed rozpoczęciem laminowania dokumentów powinniśmy upewnić się, że nasze stanowisko pracy jest odpowiednio uporządkowane. Dzięki temu zmniejszone zostanie ryzyko, że do laminatu dostaną się cząstki kurzu, włosów czy sierści. To z pewnością wpłynęłoby negatywnie na estetykę dokumentów, a w nadmiernej ilości mogłoby obniżać żywotność urządzenia. Po przygotowaniu miejsca do pracy powinniśmy podążać za instrukcją laminowania krok po kroku.
- W pierwszej kolejności dokładnie sprawdzamy dokumenty, aby na ich powierzchni nie pozostały zabrudzenia czy zszywki. Znając liczbę kartek, dobieramy ilość folii o odpowiednich wymiarach i grubości.
- W sytuacji, gdy laminowana kartka jest znacznie mniejsza od obsługiwanego przez urządzenie formatu, starajmy się ją ustawić blisko jednego z rogów.
- W kolejnym kroku układamy dokumenty w folii tak, aby z każdej strony pozostawić około 3 mm marginesu. Następnie starannie wygładzamy jej powierzchnie, aby nie doszło do powstania bąbli powietrza.
- Włączamy urządzenie i czekamy do momentu, gdy osiągnie ono właściwą temperaturę. Gdy zaświeci się odpowiednia dioda, starannie umieszczamy kartki zgrzaną krawędzią w szczelnie laminatora.
- Po zalaminowaniu odkładamy dokumenty na płaskiej powierzchni, aby mogły ostygnąć (przez ok. 2 min). Jeśli jest taka konieczność, tniemy folię (za pomocą gilotyny), aby dostosować jej wymiary do formatu wydruku.
- Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, czy laminowane kartki mają ostre rogi, które można zaokrąglić np. za pomocą nożyczek.
Jak widać, zabezpieczenie dokumentów nie jest skomplikowanym czy czasochłonnym zadaniem. Aby laminowane wydruki prezentowały się profesjonalnie i odznaczały się odpowiednią trwałością, warto jednak zainwestować w profesjonalny sprzęt i artykuły papiernicze (sprawdź: Zakupy do biura - gdzie je zrobić).