Praca z uczniami wymaga przemyślanej organizacji zajęć oraz konieczności dotrzymywania rozmaitych terminów. Warto zatem wyposażyć się w funkcjonalny kalendarz dla nauczyciela, który pozwala na zapisywanie ważnych informacji oraz zaplanowanie działań w ciągu miesiąca i całego roku. Obecnie w sprzedaży dostępny jest szeroki wybór tego typu organizerów, dlatego warto przemyśleć wybór najlepszego rozwiązania. Czym powinien wyróżniać się kalendarz nauczycielski i jak wykorzystać go na co dzień w pracy?
Kalendarz dla nauczyciela - dlaczego jest tak ważny?
Trudno wyobrazić sobie codzienną pracę w szkole lub w przedszkolu bez odpowiedniego kalendarza nauczycielskiego. Dzięki niemu ważne terminy oraz wszelkie potrzebne informacje dotyczące zajęć i uczniów mamy zawsze w zasięgu ręki. To bardzo istotne z punktu widzenia nauczyciela, który nierzadko prowadzi lekcje w kilku klasach, a nawet w różnych placówkach edukacyjnych.
Dzięki możliwości zapisywania rozmaitych adnotacji, kalendarze książkowe stanowią źródło wskazówek w kwestii zaplanowanych zajęć oraz pozostałych inicjatyw np. organizowanych konkursów czy wycieczek szkolnych. Terminarz nauczyciela to także swoista forma przypomnienia o nadchodzących egzaminach czy też o konieczności wystawiania ocen z powodu m.in. nadchodzących ferii czy wywiadówek. Sprawdzi się on również w pracy z młodszymi dziećmi, która wymaga organizacji rozmaitych i najczęściej kreatywnych zajęć (wskazówki, jak je przeprowadzić, znajdziecie w naszym artykule: Wiosenne prace plastyczne dla przedszkoli). Ponadto, w kalendarzu nauczycielki przedszkola znajduje się zwykle miejsce na informacje o maluchach (m.in. daty ich urodzin czy adnotacje dotyczące np. alergii) oraz dane kontaktowe do ich opiekunów.
Jaki kalendarz nauczycielski wybrać ?
Obecnie mamy do wyboru szeroki wybór kalendarzy dla nauczycieli, które pomagają im w organizacji procesu edukacji zarówno na etapie wczesnoszkolnym, jak i późniejszym. Coraz częściej są one uzupełniane o dodatkowe zakładki, mające ułatwiać planowanie zajęć, a nawet o inspirujące cytaty oraz wskazówki i porady w zakresie prowadzenia lekcji. Oczywiście dotyczy to głównie modeli książkowych, które cieszą się w tej grupie zawodowej największą popularnością.
Tego typu kalendarz dla nauczyciela posiada wiele zalet, m.in. można go z łatwością zabrać ze sobą oraz jest dostępny w kilku formatach np. A4 lub A5. Przede wszystkim umożliwia jednak zapisywanie obszernych adnotacji. Dodatkowo wybierając książkowy kalendarz dla nauczyciela przedszkola lub szkoły, warto zwrócić uwagę na rodzaj oprawy, która powinna być odpowiednio gruba i wytrzymała. Terminarz ma nam bowiem służyć przez cały rok, dlatego okładka musi być odporna na zabrudzenia i zarysowania.
Jeśli jednak format A4 lub A5 jest dla nas zdecydowanie zbyt duży, możemy zwrócić uwagę na kalendarze kieszonkowe. Pozwolą one na zapisanie podstawowych informacji, takich jak np. data zapowiedzianego sprawdzianu lub spotkania z rodzicami. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, którzy prowadzą zajęcia głównie w jednej sali, mogą także przetestować kalendarze biurkowe. Dzięki nim kluczowe daty i adnotacje będą zawsze w zasięgu naszego wzroku. Innym rozwiązaniem są kalendarze trójdzielne, których barwna i harmonijna grafika upiększy wnętrze sali. Podobnie, jak standardowe kalendarze ścienne, mogą one również motywować uczniów do pracy. Wystarczy zaznaczyć w nich datę ważnego egzaminu lub konkursu, a tym samym zachęcać ich do systematycznych przygotowań.
Kalendarz nauczyciela - dzienny czy tygodniowy
Książkowe kalendarze dla nauczycieli dzielą się na dwa rodzaje: dzienny i tygodniowy. Wybór danego układu zależy od indywidualnych preferencji oraz od charakteru zapisywanych adnotacji. Tygodniowy kalendarz nauczyciela daje nam szerszy wgląd na nadchodzące dni, a z uwagi na mniejszą liczbę stron, jest niezwykle wygodny i poręczny w użytkowaniu. Jednocześnie ogranicza nas do sporządzania krótkich notatek, a więc nie rozpiszemy w nim więc szczegółowego planu lekcji.
Z kolei dzienny kalendarz nauczyciela to doskonały wybór dla osób, które prowadzą zajęcia w kilku klasach i przez natłok obowiązków zmuszone są do częstego notowania terminów i rozmaitych informacji. Może nam on służyć do zapisywania scenariuszy lekcji lub wskazówek w kwestii ich prowadzenia. Jeśli szukacie inspiracji, jak urozmaicić zajęcia plastyczne, zachęcamy do przeczytania artykułu: Jak malować akwarelami - poradnik dla nauczycieli.