Wiosenne prace plastyczne dla przedszkoli

Aktualności 10 lutego 2021

Dłuższe dni i większa ilość światła słonecznego sprawiają, że wiosną mamy zdecydowanie więcej energii. Dotyczy to również dzieci w wieku przedszkolnym, które po długiej zimie energia wręcz rozpiera. Warto więc przygotować dla przedszkolaków interesujące prace plastyczne, które zaangażują dzieci i dodatkowo pozwolą na rozwój umiejętności manualnych i wyobraźni. W związku z tym mamy dla Was dzisiaj pomysłów na wiosenne prace plastyczne dla przedszkoli. Zapraszamy do lektury.

Wiosenne prace plastyczne dla dzieci – czego będziemy potrzebowali?

Do prac plastycznych na wiosnę w przedszkolu możemy wykorzystać przeróżne materiały. Wiele z nich znajdziemy w każdym domu. Możemy na przykład poprosić dzieci o przyniesienie starych gazet, kartonów czy pudełek po jajkach. Wiosenne prace plastyczne w przedszkolu można w takim przypadku połączyć z lekcją na temat recyklingu. Niezależnie od tego, który z pomysłów na wiosenne prace plastyczne wykorzystamy, potrzebujemy kilku niezbędnych rzeczy. Na pewno przydadzą nam się nożyczki, farby i klej. Inne opcjonalne artykuły plastyczne do wiosennych prac to: flamastry, kolorowy papier i bibuła, modelina czy glina samoutwardzalna. 

Pomysły na wiosenne prace plastyczne dla dzieci

Spośród całej masy wiosennych prac plastycznych wybraliśmy dla Was dzisiaj kilka ciekawych inspiracji. Są to pomysły na wiosenne prace plastyczne, które pozwalają dzieciom wykorzystać wyobraźnię i rozwijać różne umiejętności: kreatywność, zmysł artystyczny, zdolności manualne itd. 

Wiosenne kwiaty – prace plastyczne w przedszkolu

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia. Drzewa wypuszczają pąki, rozkwitają pierwsze kwiaty, a za oknem z dnia na dzień pojawia się coraz więcej koloru zielonego. Nic więc dziwnego, że niejeden pomysł na wiosenne prace plastyczne związany jest z kwiatami. W ramach takich prac plastycznych w przedszkolu wiosenne kwiaty możemy wykonać z przeróżnych materiałów. Może do tego posłużyć papier kolorowy czy bibuła. Możemy też wykorzystać bardziej pomysłowe techniki. Kilka pomysłów na takie wiosenne prace plastyczne o tematyce kwiatowej to:
  • Kwiaty wycinane z papierowych talerzyków i ozdobione farbami lub kolorowym papierem.
  • Kwiaty ze stempelków, które możemy wykonać na przykład z korków po winie, przeciętej w poprzek papryki, zwiniętego w rulon kawałka papieru toaletowego itp.
  • Trójwymiarowe kwiaty z płatków kosmetycznych lub kolorowych słomek.
  • Kwiaty malowane palcami lub nawet stopami.
  • Kwiaty wyklejane kolorową solą na konturach stworzonych za pomocą kleju.
  • Kwiaty z kolorowego, pomalowanego farbkami makaronu.
Wiosenne prace plastyczne dla przedszkoli

Wiosenne prace plastyczne z rolek po papierze toaletowym

Wspominaliśmy już, że do wiosennych prac plastycznych dla dzieci możemy wykorzystać przeróżne materiały. Nawet coś, co pozornie jest odpadkiem, możemy użyć do kreatywnej zabawy. Dobrym przykładem są rolki po papierze toaletowym. Przy pomocy odrobiny farb czy papieru kolorowego możemy zmienić szare, papierowe rolki w kolorowe, wiosenne zwierzątka. Wiosenne prace plastyczne z rolek po papierze toaletowym możemy połączyć na przykład z tematyką wielkanocną i stworzyć kartonowe zajączki czy kurczaki. Z rolek po papierze toaletowym możemy jednak wykonać też różne inne zwierzątka: pszczółki, motyle, biedronki, kotki, pieski itd.

Wiosenne prace plastyczne dla przedszkolaków – witraże na okno

Nasze przedszkolaki możemy zaangażować także do stworzenia wiosennych witraży, które ozdobią okna przedszkolnej sali. Przygotowanie takich witraży jest stosunkowo proste. Zaczynamy od stworzenia wzoru. Możemy skorzystać z gotowych wydruków dostępnych online lub narysować szablon samodzielnie. Po wycięciu wzoru angażujemy dzieci do pomalowania go na czarno. Następnie od tyłu naklejamy kolorową bibułę. Ciekawy tęczowy efekt dają witraże podklejone wąskimi, długimi paskami bibuły w różnych kolorach. Opcjonalnie możemy wyciąć drugi, taki sam szablon i nakleić go na gotowy witraż od drugiej strony. Dzięki temu witraż będzie prezentował się atrakcyjnie z obu stron.

Pomysłów na wiosenne prace plastyczne w przedszkolu jest oczywiście o wiele więcej. A jakie są Wasze ulubione zabawy z maluchami wiosną?