Zajęcia plastyczne to nie tylko doskonała okazja do przerwania szkolnej rutyny, ale i skuteczny sposób na rozwój wyobraźni i zainteresowań uczniów. Warto zatem, aby opanowali oni podstawy malowania akwarelami, gdyż technika ta pozwala na puszczenie wodzy fantazji oraz doskonalenie umiejętności manualnych. Ponadto, nie wymaga zakupu drogich materiałów i przyborów malarskich. O zakupie jakich artykułów plastycznych należy pamiętać? I co najważniejsze: jak malować akwarelami krok po kroku?
Malowanie akwarelami dla dzieci i starszych uczniów
Pomimo to, że akwarela uznawana jest za jedną z najtrudniejszych technik malarskich, stanowi ona doskonały sposób na urozmaicenie zajęć szkolnych. Przede wszystkim stosowane w niej farby wodne są nietoksyczne, bezzapachowe i nie sprawiają trudności w czyszczeniu. Co więcej, malowanie akwarelami to dla dzieci doskonała okazja do sprawdzenie swojej kreatywności oraz zabawy barwnymi, nieregularnymi plamami.
Możliwość stworzenia baśniowych pejzaży czy abstrakcyjnych obrazów wpłynie korzystnie na rozwój wyobraźni, a może i nawet wzbudzi w uczniach twórczą pasję. Ucząc ich, jak malować akwarelami, musimy jednocześnie pozostawić im trochę przestrzeni do artystycznych eksperymentów. Jeśli jesteście zainteresowani, jak jeszcze inaczej urozmaicić prowadzone przez Was zajęcia plastyczne, koniecznie zapoznajcie się z wcześniejszym artykułem: Jak zrobić laurkę na Dzień Matki? 4 sposoby!
Malowanie akwarelami dla początkujących - co jest potrzebne?
Zanim przystąpimy do oglądania tutoriali z malowania akwarelami czy podejmiemy z uczniami próby stworzenia pierwszego dzieła, warto na początku sporządzić listę niezbędnych materiałów. Wśród nich nie powinno zabraknąć:
- akwareli - należy wybrać farby o dobrej pigmentacji oraz wyposażyć się w kilka wariantów kolorystycznych (na dobry początek może to być 6 wybranych barw),
- przyborów malarskich - chodzi oczywiście o pędzle z miękkim, naturalnym włosiem (warto posiadać dwa rodzaje: większe do malowania tła oraz kilka mniejszych do doprecyzowania detali),
- artykułów piśmienniczych - początkującym akwarystom poleca się stosowanie ołówka i gumki do tworzenia szkicu przyszłego obrazu,
- paletę malarską - okaże się pomocna do mieszania poszczególnych farb (można ją ewentualnie zastąpić grubą kartką papieru),
- pojemniki na wodę - w tej roli doskonale sprawdzą się plastikowe kubeczki (jeden do czyszczenia pędzli, drugi do pracy z farbami).
Na czym malować akwarelami?
Poza wymienionymi wcześniej materiałami i przyborami inną ważną kwestią jest dobór odpowiednich artykułów papierniczych. Na czym malować akwarelami? Powinniśmy wybierać bloki przeznaczone właśnie do tej techniki. Charakteryzują się one odpowiednią dużą gramaturą, dzięki czemu papier się nie faluje i pozwala uzyskać zadowalające efekty.
Jak malować akwarelą krok po kroku
Gdy już wiemy, jakie farby i akcesoria wybrać, czas zapoznać się tajnikami omawianej techniki. A zatem: jak namalować obraz akwarelami? Zasadniczo wyróżnia się dwie metody: mokre na mokrym oraz mokre na suchym. W pierwszym przypadku, przed naniesieniem farby, należy obustronnie zwilżyć papier np. za pomocą pędzla lub gąbki. W efekcie kolory zaczną się rozpływać i wzajemnie przenikać, co doprowadzi do powstania ciekawych, nieco rozmytych wzorów. Druga metoda opiera się na malowaniu akwarelami na suchym papierze, który warto przytwierdzić do blatu np. za pomocą taśmy. Ta technika pozwala na wcześniejsze stworzenie szkicu, który stanie się fundamentem przyszłego dzieła.
Jak zacząć malować akwarelami w ramach zajęć z dziećmi? Początkowo warto namówić uczniów, aby poeksperymentowali z farbami, dzięki czemu dopracują technikę ich nanoszenia oraz łączenia z wodą. Dodatkowo warto zapoznać się z tutorialami np. jak malować drzewa czy liście akwarelą. W przypadku początkujących uczniów należy wybierać proste wzory i kompozycje. Tworzenie skomplikowanych pejzaży wymaga bowiem większej sprawności technicznej niż np. malowanie kwiatów akwarelami.
Jeśli szukasz sposobów, jak przeprowadzić interesujące zajęcia dla najmłodszych uczniów, zapoznaj się ze wskazówkami w naszych dotychczasowych artykułach: