Dzięki aparatom w smartfonach każdego dnia mamy okazję do robienia wysokiej jakości zdjęć. Niestety, coraz rzadziej decydujemy się na wywołanie cyfrowych fotografii, które zalegają w pamięci telefonu lub na dysku komputera. Warto zatem rozważyć drukowanie zdjęć w domu, które pozwoli nam m.in. na dużą oszczędność czasu. Musimy jednak pamiętać, że od wyboru sprzętu i papieru fotograficznego zależy jakość wywołanych fotografii. Jak wydrukować zdjęcia w domu?
Zalety drukowania zdjęć w domu
Powodem, dla którego zwykle rezygnujemy z wywołania zdjęć, jest brak czasu. Konieczność udania się do wybranego punktu oraz oczekiwania na realizację usługi sprawia, że fotografie zalegają na dysku. Tymczasem drukowanie zdjęć w domu wiąże się nie tylko z dużym komfortem, ale i oszczędnością czasu. Nie musimy opuszczać mieszkania, a fotografia wywołana jest już po kilku chwilach. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni sprzęt oraz specjalny papier, który powinien spełniać określone kryteria estetyczne (m.in. pod względem gramatury i wykończenia), a także być dopasowany do danego urządzenia (więcej na ten temat piszemy w artykule: Jaki papier do drukarki? Zasady doboru).
Dodatkowo wywoływanie zdjęć w domu wiąże się zwykle z dużą oszczędnością pieniędzy. W zależności od rodzaju drukarki oraz jakości wybranego papieru, koszt pojedynczej fotografii może być nawet 2-4 razy niższy. Ponadto, decydując się na wydruk zdjęć w tradycyjnych punktach, bardzo często jesteśmy zmuszeni do zamówienia minimalnej liczby odbitek.
Drukowanie zdjęć w domu może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które chcą stale uzupełniać albumy rodzinne lub wykorzystują fotografie do scrapbookingu (więcej na temat tej techniki piszemy w poradniku: Scrapbooking - jak zacząć?).
Jak drukować zdjęcia z telefonu?
Współcześnie najwięcej fotografii wykonujemy za pośrednictwem smartfonów, dlatego warto wiedzieć, jak je wywołać. Wbrew pozorom drukowanie zdjęć z telefonu nie jest wcale takie trudne. Można tego dokonać, podłączając urządzenie do drukarki za pomocą kabla USB, bądź też korzystając z aplikacji dostępnych w danym systemie operacyjnym. W przypadku telefonów z Androidem może być to np. Google Cloud Print, z kolei w smartfonach z iOS-em będzie to AirPrint.
Drukowanie zdjęć – jaką drukarkę wybrać?
Jeśli zależy nam na wysokiej jakości fotografii, to lepiej zrezygnować z drukowania zdjęć na drukarce laserowej. Tego typu urządzenia mają ograniczone możliwości w kwestii stosowania grubszego papieru oraz znacznie gorzej radzą sobie z reprodukcją grafik oraz kolorów.
Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest drukowanie zdjęć na drukarce atramentowej. Warto jednak pamiętać, że w urządzeniach tego typu może zostać wykorzystany inny rodzaj atramentu: barwnikowy lub pigmentowy. Pierwszy z nich jest zwykle znacznie tańszy, ale cechuje się przy tym mniejszą trwałością na promieniowanie UV, w konsekwencji czego wydruki szybciej bledną i płowieją. Z kolei drukowanie zdjęć na drukarce atramentowej z tuszem pigmentowym zapewnia dłuższą żywotność fotografii, ale wymaga większej dbałości o sprzęt (w sytuacji, gdy długo nie korzystamy z urządzenia, pigment może zasychać w głowicach).
Wydruk zdjęć a wybór odpowiedniego papieru
To, jakie efekty przyniesie drukowanie zdjęć w domu, w dużym stopniu zależy od rodzaju papieru. Z pewnością warto zapoznać się z dokumentacją dotyczącą drukarki, w której bardzo często podane są informacje np. na temat maksymalnej gramatury. Jeśli jednak zależy nam na dobrej jakości fotografii, to zwykły papier ksero okaże się niezbyt dobrym wyborem. Nie osiągniemy bowiem pożądanego nasycenia kolorów, a wydrukowane zdjęcia zaczną się falować z uwagi na silny stopień nafarbienia. Warto zatem ten rodzaj zarezerwować do wydruku dokumentów (koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Jaki papier ksero kupić? Rodzaje i właściwości papieru).
Najlepszym wyborem okaże się profesjonalny papier fotograficzny, który pozwoli cieszyć się odpowiednią głębią kolorów i precyzyjną reprodukcją obrazu. Pozwala on na drukowanie zdjęć A4, A6 lub w mniejszym formacie. W trakcie jego zakupu warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia (błysk lub mat) oraz gramaturę (od 90 do około 300 g).