Scrapbooking - jak zacząć?

Aktualności 21 lipca 2021

Szukasz nowego hobby? Lubisz kreatywne zajęcia i pracę z papierem? Jeśli tak, to, scrapbooking może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dla wszystkich zainteresowanych taką formą spędzania wolnego czasu postanowiliśmy napisać kilka słów na temat tego, czym jest scrapbooking i jak zacząć przygodę z tym twórczym hobby.

Scrapbooking – co to takiego?

 
Moda na scrapbooking przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Choć elementy tego hobby były świadomie lub nieświadomie wykorzystywane już od dawna. Co to takiego scrapbooking? W praktyce jest to własnoręczne tworzenie pamiątkowych albumów czy kartek okolicznościowych na specjalne okazje. Zarówno album, jak i kartki możemy tworzyć, wykorzystując gotowe bazy do zdobienia lub zrobić je od początku do końca samodzielnie. Jednak to, co najważniejsze w scrapbookingu, to zdobienie bazy. Pozwala nam to przelać na papier naszą kreatywność i stworzyć pamiątkowy przedmiot jedyny w swoim rodzaju. Wykorzystać do tego możemy przeróżne artykuły kreatywne, a często także różne drobiazgi, które można znaleźć w każdym domu.
 

Akcesoria do scrapbookingu – co kupić na początek?

 
Rozpoczęcie przygody ze scrapbookingiem nie należy do szczególnie kosztownych przedsięwzięć. Jeśli jednak poważnie myślimy o tym hobby, to przydadzą nam się podstawowe akcesoria do scrapbookingu. Możemy je podzielić na następujące rodzaje:
 
  • Akcesoria do cięcia – czyli przede wszystkim nożyczki. Jeżeli dopiero zaczynamy, wystarczą nam normalne nożyczki, których używamy na co dzień w domu. Jeśli scrapbooking nas wciągnie, możemy kupić sobie mniejsze nożyczki dobrej jakości, które lepiej sprawdzą się przy wycinaniu niewielkich detali. Przyda się również nożyk do papieru, na przykład zwykły nożyk do tapet. Najtańsze modele to wydatek zaledwie kilku złotych.
 
  • Papier – to podstawowe medium w scrapbookingu. W naszym sklepie znajdziecie różne rodzaje i kolory papieru ozdobnego do scrapbookingu. Takie zestawy do scrapbookingu to również stosunkowo mały wydatek.
 
  • Ozdoby – to bardzo szeroka kategoria, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju papierowe czy materiałowe kwiaty, diamenciki, kryształki, kokardki, cekiny, wstążki itp. Wybór tego rodzaju akcesoriów do scrapbookingu jest naprawdę duży i bez większego trudu można znaleźć coś dopasowanego do potrzeb konkretnego projektu. 
 
  • Akcesoria do klejenia – czyli różnego rodzaju kleje i taśmy. Na początek wystarczy nam dobry klej do papieru (tzw. klej introligatorski) i taśma dwustronna. Jeśli nasz album czy kartkę chcemy ozdobić elementami z innych materiałów niż papier, to może nam się przydać również pistolet do kleju na gorąco.
 
  • Akcesoria do zdobienia brzegów – ostatnia kategoria akcesoriów do scrapbookingu nie jest może obowiązkowa, ale na pewno pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty niewielkim nakładem pracy. Akcesoria do zdobienia brzegów to przede wszystkim dziurkacze brzegowe. Taki ozdobny dziurkacz pozwala za sprawą jednego ruchu stworzyć na stronie albumu czy brzegu kartki piękne filigranowe wzory. Jeśli scrapbooking wciągnie nas na dłuższy czas, zawsze można pomyśleć, czy dobrym pomysłem nie będzie maszynka tnąco-wytłaczająca. Taki gadżet to jednak zdecydowanie większy wydatek niż ozdobny dziurkacz.

Scrapbooking – jak zacząć?

 
Od czego zacząć w scrapbookingu? Jeśli mamy już wymienione powyżej akcesoria, to nie pozostaje nam nic innego, jak zasiąść do pracy. Pomysły i inspiracje na scrapbooking może nam dostarczyć internet. Warto podejrzeć pracę bardziej zaawansowanych adeptów tego hobby, na przykład na portalach społecznościowych czy blogach o scrapbookingu. W końcu nie ma nic złego w uczeniu się od lepszych. Możemy także zastanowić się, czy nie zbliża się jakaś rodzinna okazja. Urodziny przyjaciółki czy rocznica ślubu rodziców to świetna okazja, aby wykonać własnoręcznie kartkę okolicznościową i przetestować nasze nowe akcesoria do scrapbookingu.
 
Jeśli szukacie kreatywnych sposobów na spędzenie wolnego czasu, to zapraszamy również do lektury innych naszych poradników: