Czym czyścić ekran laptopa?

Aktualności 11 lutego 2022

Aby praca przed komputerem stała się komfortowa, warto zadbać nie tylko o ergonomiczne krzesło, przestronne biurko czy odpowiednie oświetlenie. Innym kluczowym aspektem jest czysty ekran urządzenia, który w trakcie użytkowania ulega licznym zabrudzeniom. Jak czyścić laptopa, nie pozostawiając przy tym smug i zarysowań? W tym celu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad oraz wybrać odpowiednie materiały do usuwania kurzu i zabrudzeń. A zatem: czym czyścić ekran laptopa?

Jak czyścić laptopa - najważniejsze zasady  

Pozornie czyszczenie ekranu laptopa to nic skomplikowanego. W praktyce użycie nieodpowiednich preparatów lub ich nieprawidłowa aplikacja mogą jednak prowadzić m.in. do powstania zarysowań. Jak czyścić ekran laptopa? Istnieje kilka podstawowych zasad, dzięki którym nie musimy się martwić o ewentualne uszkodzenia. W rezultacie  urządzenia biurowe lub też prywatne komputery nie tylko posłużą nam przez wiele lat, ale jednocześnie zapewnią komfortowe użytkowanie. 
 
Przed sięgnięciem po szmatkę czy chusteczki do laptopa, należy wyłączyć urządzenie i wyciągnąć wtyczkę od zasilania. W ten sposób unikniemy ewentualnego porażenia prądem. Czyszczenia warto rozpocząć od usunięcia zabrudzeń z powierzchni obudowy, dzięki czemu nie przeniosą się one później na ekran. W tym celu warto wykorzystać delikatną ścierkę z mikrofibry lub zakupić specjalne chusteczki do komputera, których nie powinno zabraknąć w żadnym biurze (więcej o jego zaopatrzeniu dowiesz się z artykułu: Zakupy do biura - gdzie je zrobić?). 
 
A jak czyścić ekran komputera? W ramach tej czynności wykonujemy delikatne, okrężne ruchy, starając się przy tym, aby zbytnio nie dociskać ścierki lub czyścika do laptopa. Jeśli na wyświetlaczu pozostaną np. grubsze cząstki brudu, w żadnym wypadku nie należy ich zdrapywać lub zaczynać intensywnie “szorować” powierzchni. Konsekwencjami takiego postępowania będą bowiem nieestetyczne zarysowania, a nawet wypalone piksele. Warto wówczas sięgnąć po specjalne preparaty lub chusteczki do ekranu, które w przeciwieństwie do suchej lub zwilżonej ścierki, szybko usuną zabrudzenia. 

Czym czyścić ekran laptopa? 

Wiele osób zastanawia się, czym czyścić monitor laptopa, aby zapewnić sobie odpowiednią widoczność i nie doprowadzić do ewentualnych uszkodzeń. Z uwagi na to, że powłoka ekranu jest niezwykle wrażliwa na zarysowania i odkształcenia, należy w tym celu wybrać wyjątkowo miękki materiał. Stąd też użycie papierowego ręcznika, zwykłych chusteczek, a nawet bawełnianej ścierki może okazać się złym pomysłem. Obecnie w sprzedaży dostępne są profesjonalne akcesoria czyszczące, które pozwolą szybko i bezpiecznie pozbyć się zabrudzeń. Wśród nich znajdują się m.in. profesjonalne płyny, pianki antystatyczne oraz nawilżane chusteczki do laptopa. Popularnym rozwiązaniem są także miękkie ścierki z mikrofibry lub z innych delikatnych włókien. 
 
A zatem: czym czyścić ekran laptopa? Jeśli zależy nam na użyciu specjalistycznych preparatów, to z pewnością warto sprawdzić ich skład. Wybrany płyn czy chusteczki do czyszczenia ekranu laptopa nie powinny zawierać takich substancji jak: alkohol, aceton czy amoniak. Ich zastosowanie mogłoby prowadzić do przebarwień czy uszkodzeń powłoki monitora. 
 
Decydując się na płyn w formie sprayu, pamiętajmy również o jego właściwej aplikacji. Nigdy nie stosujemy go bezpośrednio na ekran m.in. dlatego, że ściekający preparat mógłby przedostać się za obudowę, doprowadzając np. do awarii i utraty ważnych plików (sprawdź: Jak długo przechowywać dokumenty w firmie?). Z tego powodu warto więc rozważyć zakup nawilżanych chusteczek do ekranu, które są odpowiednio miękkie oraz skutecznie usuwają zabrudzenia. 
 
Poszukując informacji na temat tego, czym czyścić ekran laptopa, można natrafić na szereg domowych sposobów np. z użyciem octu czy wody destylowanej. Jeśli zależy nam na długiej żywotności sprzętu, lepiej skorzystać z profesjonalnych preparatów. Specjalny płyn czy chusteczki do czyszczenia laptopa są bezpieczne w użyciu, nie pozostawiają smug i bardzo często odznaczają się właściwościami antystatycznymi. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak dokładnie zapoznać się z etykietą. Część z oferowanych płynów, pianek czy chusteczek do laptopa nadaje się wyłącznie do czyszczenia obudów. W sprzedaży dostępne są również uniwersalne preparaty, dzięki którym zadbamy zarówno o ekran, jak i o akcesoria komputerowe np. podkładki pod mysz.

Co ile czyścić ekran laptopa?

Komputer, jak każde inne urządzenie, wymaga regularnej konserwacji. Co ile więc czyścić ekran laptopa? Aby uniknąć zabrudzeń, których usunięcie mogłoby skutkować zarysowaniem, warto to robić systematycznie np. raz w tygodniu. Dodatkowo warto pamiętać o zamykaniu laptopa, gdy nie jest używany, aby zapobiegać nagromadzeniu kurzu. Jeśli dysponujemy uniwersalnymi chusteczkami do komputera, należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu pozostałych elementów m.in. myszki i klawiatury. Warto więc, aby tego typu preparaty wchodziły w skład wyposażenia przestrzeni biurowej (więcej na temat dowiesz się z artykułu: Organizacja pracy biurowej - jak wprowadzić ład do biura?).