Wbrew pozorom planowanie wydatków, a tym samym kontrola domowego budżetu nie musi być wcale czasochłonnym i skomplikowanym zadaniem. Pozwala natomiast na świadomie zarządzanie ciężko zarobionymi pieniędzmi, stając się jednocześnie kluczem do skutecznego oszczędzania. Planowanie budżetu domowego wymaga jednak konsekwencji oraz wytrwałości w założonych celach. W efekcie zmiana drobnych nawyków przyczyni się do realnych i widocznych na wyciągu bankowym korzyści. Jak zatem przystąpić do planowania budżetu domowego?
Jak stworzyć miesięczny plan wydatków?
Sporządzenie miesięcznego budżetu domowego nie wymaga skorzystania ze skomplikowanych programów. Wystarczy, że sięgniemy po podstawowe akcesoria i narzędzia, takie jak np. kalkulatory oraz zeszyty i bruliony. Jeśli jednak zdecydujemy się na planowanie i kontrolę wydatków za pomocą komputera, warto i tak wydrukować sporządzony budżet (sprawdź koniecznie: Jaki papier ksero kupić? Rodzaje i właściwości papieru). Pozwoli to bowiem na stałe monitorowanie i aktualizowanie tabeli m.in. na skutek nieprzewidzianych zakupów. W trakcie planowania wydatków warto mieć również w zasięgu wzroku np. kalendarze ścienne lub kalendarze trójdzielne. Należy bowiem pamiętać o uwzględnieniu rozmaitych świąt i ważnych wydarzeń rodzinnych np. urodzin dziecka itp.
Planowanie budżetu domowego - określenie wysokości dochodów
Pierwszym etapem w ramach tworzenia miesięcznego budżetu domowego jest określenie wysokości wszystkich dochodów. Poza stałym wynagrodzeniem należy również wziąć pod uwagę inne źródła, takie jak m.in. stypendia czy programy społeczne. W trakcie planowania budżetu domowego warto uwzględnić także premie sezonowe. Aby o tym pamiętać, wystarczy wcześniej sporządzić stosowną adnotację, wykorzystując w tym celu np. kalendarze biurkowe (czytaj więcej: Jakie rodzaje kalendarzy możemy wyróżnić? Zastosowanie kalendarzy w biurze i w domu). Prawidłowe określenie łącznej sumy, jaką dysponujemy w danym miesiącu pozwoli w zestawieniu z listą wydatków określić cele oszczędnościowe.
Sporządzenie listy wydatków
Jedną z najważniejszych kategorii budżetu domowego jest rozpiska wydatków. Pomocne w sporządzeniu rozbudowanej listy okażą się rozmaite artykuły papiernicze m.in. kołonotatniki, bloki notatnikowe, notatniki itp., a także zakładki indeksujące, które pozwolą nam szybko znaleźć informacje o poprzednich miesiącach. Na tym etapie planowania budżetu domowego należy wziąć pod uwagę zarówno wydatki stałe (m.in. czynsz za mieszkanie, ratę za kredyt, opłaty za media czy koszt zajęć pozaszkolnych dla dzieci), jak i wydatki ruchome (np. wartość zakupów spożywczych, prezenty urodzinowe czy koszt wycieczki wakacyjnej). Aby je wszystkie określić, warto wcześniej monitorować rachunki w celu oszacowania średniej kwoty, którą wydajemy przez miesiąc np. w supermarkecie. W tworzeniu listy wydatków warto sięgnąć po kalendarze książkowe. Ich układ pozwala nam na dokładne zapisywanie wszystkich kwot w danym dniu tygodnia.
Planowanie i kontrola wydatków w oparciu o założone cele
Bez względu na to, czy decydujemy się na planowanie wydatków w excelu, czy sięgamy po tradycyjne skorowidze, kolejnym krokiem będzie określenie kwoty, jaką dysponujemy po dokonaniu wszelkich zobowiązań finansowych. Na tej podstawie możemy oszacować, ile pieniędzy uda się nam oszczędzić. Powodem, dla którego zwykle uciekają one z konta, są tzw. niekontrolowane wydatki. Bez planowania budżetu domowego łatwo pozwolić sobie na pozornie małe i zwykle niepotrzebne zakupy. Warto sporządzać rozpiskę takich niekontrolowanych wydatków, wykorzystując np. kalendarze kieszonkowe, które z uwagi na swój rozmiar można mieć zawsze pod ręką. Zapisywanie tych niepozornych kwot pozwoli nam uświadomić ich łączną wartość. Oczywiście w planowaniu wydatków domowych, warto uwzględnić określoną kwotę na tzw. przyjemności, aby oszczędzanie nie budziło negatywnych skojarzeń.