Bardzo często dziecko rozpoczyna swoją przygodę z pisaniem już na etapie edukacji przedszkolnej. Z uwagi na to, że wciąż rozwija się u niego motoryka mała, ważne jest, aby posługiwało się odpowiednim i wygodnym narzędziem. Doskonale w tej roli sprawdza się ołówek dla dzieci. Dzięki jego zastosowaniu mogą one z łatwością pracować nad kształtem liter, a w razie pomyłki w kilka chwil wymazać i skorygować błędy. Ważne jednak, aby ołówek do nauki pisania spełniał kilka kryteriów, takich jak np. ergonomia czy odpowiednia twardość grafitu.
Tradycyjny czy automatyczny ołówek do nauki pisania?
Obecnie oferta artykułów piśmienniczych jest tak szeroka, że wybór odpowiednich przyborów może okazać się niemałym wyzwaniem. Warto jednak mieć na uwadze wiek dziecka, tak aby wspierać jego prawidłowy uchwyt i zapewnić mu komfort w trakcie pracy. A zatem: jaki wybrać ołówek dla pierwszoklasisty lub przedszkolaka?
W pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć rodzajowi oprawy. Do wyboru mamy m.in. tradycyjne, drewniane ołówki do nauki pisania, za których wykorzystaniem przemawia choćby atrakcyjna cena. Co więcej, w sprzedaży dostępne są przybory z kolorowymi nadrukami, przedstawiającymi np. znane postacie z bajek. Innym popularnym rodzajem jest automatyczny ołówek dla dzieci, którego rysik wysuwany jest do przodu za pomocą specjalnego mechanizmu. W konsekwencji posiada on komorę na wymienne wkłady (grafity), a także nie wymaga ostrzenia. Jaki ołówek okaże się lepszy do nauki pisania? W przypadku młodszych dzieci, które dopiero uczą się tworzenia liter i wyrazów, warto wybrać tradycyjne narzędzia w drewnianej oprawie. Korzystanie z automatycznego ołówka do pisania wymaga bowiem większej precyzji i wyczucia, gdyż zbyt mocne dociskanie prowadzi do szybkiego złamania grafitu. Tymczasem przedszkolak uczy się dopiero prawidłowego uchwytu. Warto zatem na początku zainwestować w drewniane ołówki do pisania dla dzieci, które są nie tylko lekkie, ale i odporne na mocne dociskanie do kartki.
Ergonomiczny ołówek do nauki pisania
Wybierając artykuły piśmiennicze dla przedszkolaków czy pierwszoklasistów, poza rodzajem oprawy, powinniśmy również zwrócić uwagę na kształt ołówka do pisania. Ma on bowiem duży wpływ na komfort w trakcie pracy, prowadząc do odpowiedniego ułożenia palców i redukcji napięcia mięśniowego. Ergonomiczny ołówek do nauki pisania okaże się dużym wsparciem zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają trudności z prawidłowym chwytem. Czym musi się on charakteryzować? W przypadku małych dzieci powinniśmy zwrócić uwagę na trójkątne ołówki do nauki pisania. Kształt ich oprawy sprawia, że maluch tak szybko się nie męczy, a ułożenie jego palców wspiera kształtowanie się prawidłowego uchwytu. Co więcej, trójkątny przekrój sprawia, że jest to uniwersalny ołówek dla leworęcznych i praworęcznych dzieci.
Ponadto, na komfort użytkowania wpływa nie tylko kształt, ale i wymiary oraz waga przyborów. Nie trudno się domyślić, że w przypadku dzieci dobrym wyborem okaże się gruby ołówek do nauki pisania, który znacznie łatwiej utrzymać w ręku. Dodatkowo nie może on być zbyt ciężki, aby nie powodował szybkiego zmęczenia mięśni w trakcie pracy.
Jaka twardość ołówka do nauki pisania?
Jednym z kluczowych kryteriów, na które musimy zwrócić uwagę, jest twardość ołówka do nauki pisania. To ona będzie decydować o sile docisku oraz wygodzie użytkowania. Stopień twardości uzależniony jest od proporcji grafitu i kaolinu, które wypełniają wnętrze ołówka do pisania. Im więcej pierwszego z wymienionych składników, tym narzędzie jest bardziej miękkie, a pozostawione po nim ślady ciemniejsze. W przypadku większej ilości kaolinu jest zupełnie odwrotnie: ołówek do pisania jest twardy, a jego odcień jaśniejszy. W sprzedaży dostępnych jest aż 20 stopni twardości, a klasa parametru określana jest za pomocą liter i cyfr. Wyróżniamy trzy zasadnicze grupy:
- od 10H do H - do tej kategorii zaliczamy najtwardsze ołówki, które pozwalają m.in. na wykonywanie cienkich, precyzyjnych linii, a także cechują się jasnym odcieniem kreski. Sprawdzają się głównie do wykonywania rysunków technicznych czy szkicowania.
- od B do 9B - wśród nich znajdziemy miękkie ołówki do nauki pisania, które wyróżniają się bardziej nasyconym odcieniem oraz pozwalają na tworzenie grubych linii. Nie wymagają więc dużej siły docisku, ale należy pamiętać, że szybciej się zużywają i tępią.
- HB i F - do tej grupy zaliczane są przybory o średnim stopniu twardości, przez co bardzo często rekomendowane są przez nauczycieli w szkole. Zwykle to właśnie wśród tej grupy wybierane są ołówki do nauki pisania, które sprawdzą się również na innych przedmiotach np. na matematyce.
Wybierając stopień twardości, powinniśmy więc kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka i jego poziom rozwoju w zakresie motoryki małej. Dla maluchów w przedszkolu, które zaczynają tworzyć pierwsze litery, warto kupić miękki ołówek do nauki pisania. W przypadku pierwszoklasistów i starszych uczniów lepszym wyborem okażą się przybory określane symbolami HB i F.
Co poza dobrym ołówkiem do nauki pisania?
Poza dobrym ołówkiem do nauki pisania w piórnikach dzieci nie powinno zabraknąć również takich elementów jak choćby temperówki (mechaniczne, na korbkę czy elektryczne) oraz gumki (m.in. chlebowe, winylowe czy kauczukowe). Pełne wyposażenie pozwoli im na komfortową pracę oraz szybkie korygowanie popełnionych błędów. Oczywiście wygodnym rozwiązaniem okaże się również ołówek z gumką dla dzieci, dzięki czemu nie będą musiałby przeczesywać piórnika, aby szybko wymazać zapisane fragmenty słowa. W wyprawce przedszkolaka lub pierwszoklasisty powinny się również znaleźć zeszyty i bruliony w tzw. trzy linie (grube i cienkie), które ułatwią pracę nad tworzeniem prawidłowych i estetycznych liter.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak możesz wspierać dziecko w nauce pisania oraz kaligrafii, koniecznie zapoznaj się z naszymi dotychczasowymi artykułami: