Liczba transakcji dokonywanych online rośnie z roku na rok. Trwająca od wielu miesięcy pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten wzrost i sprawiła, że zakupy online robimy jeszcze chętniej. Jeżeli stawiacie pierwsze kroki w sprzedaży internetowej lub po prostu planujecie pozbyć się kilku niepotrzebnych rzeczy z domu, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika na temat tego, jaka zapakować paczkę do wysyłki.
Pakowanie paczek do wysyłki – czego będziemy potrzebować?
Jak przygotować paczkę do wysyłki, tak aby bezpiecznie dotarła do odbiorcy? To, co będzie nam niezbędne do zapakowania paczki, zależy oczywiście od jej rozmiarów, wagi, kształtu i zawartości. Jeżeli jednak paczki będziemy pakować częściej, na pewno przydadzą nam się takie akcesoria do pakowania jak:
- papier pakowy lub folia stretch,
- odpowiedniej wielkości kartony, większe kawałki tektury lub koperty (zobacz też artykuł: rozmiary kopert),
- taśmy pakowe,
- wypełniacze (np. folia bąbelkowa, styropianowe wióry, eko wypełniacze z kartonu, stare gazety itd.),
- nożyczki.
Przygotowanie paczki do wysyłki – najważniejsze kroki
Jak już wspomnieliśmy, dokładny proces pakowania paczki zależy oczywiście od jej zawartości. Jest jednak kilka ogólnych punktów, które dotyczą większości nadawanych przesyłek, niezależnie od przewoźnika.
- Zapakowana paczka powinna stanowić regularny prostopadłościan bez wystających, niesymetrycznych elementów. Większość przewoźników doliczy dodatkowe opłaty w przypadku przesyłek o nieregularnym kształcie.
- Wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do zawartości. Musimy wziąć pod uwagę, że nadana paczka będzie przenoszona szereg razy, przewożona itd. Jeżeli ciężki przedmiot zapakujemy w cienki karton bez dodatkowego zabezpieczenia, to paczka ma niewielkie szanse dotrzeć do odbiorcy w całości.
- Jeżeli wysyłamy paczkę w kartonie, to ewentualne puste przestrzenie uzupełniamy zabezpieczającym wypełnieniem. Może posłużyć do tego na przykład folia bąbelkowa, styropianowe kształtki czy w ostateczności zwinięte w kulkę stare gazety. Wypełnienie pustych przestrzeni zapobiegnie przemieszczaniu się zawartości w transporcie i zminimalizuje ryzyko uszkodzeń.
- Paczkę szczelnie zaklejamy od zewnątrz. Przyda się do tego szeroka taśma pakowa i/lub folia stretch.
- Jeżeli zawartość paczki jest cenna, warto pomyśleć o skorzystaniu z dodatkowego ubezpieczenia. Taką opcję oferują praktycznie wszyscy przewoźnicy.
Jak zapakować paczkę do paczkomatu?
Paczkomaty to urządzenia, które już na stałe wpisały się w obraz polskiego rynku e-commerce. Obecnie w całym kraju jest ponad 9000 paczkomatów, przez które przechodzą miliony paczek rocznie. Pakując paczkę do paczkomatu, musimy pamiętać przede wszystkim o ograniczeniach dotyczących jej rozmiarów. Większość paczkomatów posiada skrytki w 3 rozmiarach. Każda z nich przystosowana jest do paczek o innych gabarytach (A, B i C). Maksymalne wymiary paczek do paczkomatu to:
- Gabaryt A – maksymalne wymiary przesyłki w cm (wys. x szer. x dł.) – 8 x 38 x 64.
- Gabaryt B – maksymalne wymiary przesyłki w cm (wys. x szer. x dł.) – 19 x 38 x 64.
- Gabaryt C – maksymalne wymiary przesyłki w cm (wys. x szer. x dł.) – 41 x 38 x 64.
Jeżeli nasza paczka będzie przekraczała maksymalne wymiary, to po prostu nie będziemy w stanie umieścić jej w szufladzie paczkomatu. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę również na wagę przesyłki. Maksymalna waga paczki, którą możemy zapakować do paczkomatu to 25 kg, niezależnie od gabarytu.
Jak zapakować paczkę dla kuriera i na pocztę?
Pakowanie paczek do wysyłki kurierem lub Pocztą Polską niczym się nie różni. Zawsze musimy mieć na uwagę to, jaką formę przesyłki wybraliśmy i jakie są jej dopuszczalne maksymalne wymiary i waga. Każda z usług oferowanych przez Pocztę Polską czy firmy kurierskie ma swoje własne ograniczenia i limity. Informacje o nich można zwykle znaleźć na stronie internetowej danej firmy lub uzyskać w punkcie przyjmującym przesyłki. Przekroczenie tych parametrów wiąże się zwykle z koniecznością dopłaty lub w ekstremalnych przypadkach z odmową przyjęcia paczki przez przewoźnika.