Nauka pisania to jeden z pierwszych, a zarazem najważniejszych elementów w wieloletniej edukacji dziecka. Co istotne, proces przyswajania tej umiejętności zaczyna się na długo przed pójściem do szkoły i ma związek z prawidłowym rozwojem motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jak pomóc dziecku w nauce pisania, tak, aby opanowało ono zasady kaligrafii i wystrzegało się błędów ortograficznych.
Nauka pisania dla przedszkolaków
Jak wspomnieliśmy we wstępie, nauka pisania dla dzieci zaczyna się już w pierwszych latach życia. Pomimo to, że maluch nie jest jeszcze w stanie usiąść przed biurkiem, rodzice powinni zapewniać mu różnorodne zajęcia manualne, które wpłyną na usprawnienie motoryki małej.
Wstęp do nauki pisania dla dzieci w przedszkolu to tak naprawdę dążenie do wykształcenia odpowiedniej sprawności rąk i palców. Doskonałym przykładem takiego zajęcia jest rysowanie, kolorowanie czy też malowanie obrazów przy użyciu farb i pędzelków. Jeśli nie macie pomysłu, jak rozwijać zdolności manualne u swoich pociech, zajrzycie do naszego artykułu: Wiosenne prace plastyczne dla przedszkoli.
Wśród gier wspierających naukę pisania dla dzieci można wymienić choćby rozmaite aktywności na placu zabaw, w piaskownicy, a nawet jazdę rowerkiem lub hulajnogą. Pozornie zajęcia te nie mają związku z nauką pisania, ale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową dziecka, która okaże się niezbędna, gdy nasz maluch usiądzie przed biurkiem.
Jak pomóc dziecku w nauce pisania - kaligrafia dla początkujących
W nauce pisania dla dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia kaligraficzne, które zapobiegają powstawaniu błędów graficznych, a w przyszłości tworzeniu nieczytelnych notatek. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowy uchwyt, czyli taki, w którym palec wskazujący i kciuk tworzą kształt kropli, przytrzymując długopis od góry. W tym samym czasie palec środkowy podtrzymuje je od dołu.
W ćwiczeniach kaligraficznych warto wykorzystać specjalne szablony do nauki pisania dla dzieci. Wówczas maluch będzie utrwalał tworzenie liter, podążając po wyznaczonym śladzie. W początkowych etapach nauki pisania u dzieci, warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Zeszyty powinny posiadać podział na linie grube i cienkie, z kolei artykuły piśmiennicze muszą być dopasowane do dłoni ucznia (najważniejsze, aby długopisy nie były zbyt ciężkie).
Nauka starannego i estetycznego pisania może w przyszłości przynieść dziecku szereg korzyści, a także stać się sposobem na odstresowanie. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak ładnie pisać? Kaligrafia jako sposób na wolny czas w domu.
Jak nauczyć dziecko pisać poprawnie - przyswajanie ortografii
Na etapie edukacji wczesnoszkolnej bardzo ważne jest opanowanie zasad ortografii. Jak pomóc dziecku w nauce pisania trudnych wyrazów? Język polski kryje niejedną pułapkę, dlatego warto wdrożyć w domu kilka ćwiczeń, usprawniających prawidłowe zapamiętywanie reguł i wyjątków. Dobrym rozwiązaniem są dyktanda, przy czym nie powinny one przypominać stresującego sprawdzania wiedzy w szkole. Zamiast czytania tekstu można wprowadzić pokazywanie elementów graficznych czy zabawę w kalambury.
W trakcie nauki pisania u dzieci dobrze jest wracać do słów, które sprawiły im najwięcej trudności. Warto jednak zadbać, aby powtórzenia te wiązały się z inną formą ćwiczenia lub zabawy.
Wspieranie dzieci w nauce pisania – co jeszcze warto wiedzieć?
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka wskazówek, które wpłyną korzystnie na efekty nauki pisania u dzieci. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową postawę w trakcie wykonywania tej czynności. Chodzi m.in. o odpowiednią wysokość krzesła, ułożenie łokci na blacie, a także rodzaj oświetlenia. Szczegółowe wskazówki w tej kwestii znajdziecie w artykule: Co na biurko dla dziecka? Sposoby na lepszą organizację nauki.
Dodatkowo należy raz jeszcze pochylić się nad przyborami do pisania. W przypadku młodszych dzieci np. przedszkolaków, które dopiero rozpoczynają naukę, warto postawić na ołówki. Będą one na tym etapie wspierać prawidłowy uchwyt malucha. Z kolei, gdy dziecko zacznie prawidłowo posługiwać się długopisem, można wymienić je na pióra kulkowe. Są one wyjątkowo proste w obsłudze, a dzięki temu, że zawarty w nich atrament nie wycieka, nie brudzą rąk.