Wszystko co należy wiedzieć o kalendarzach książkowych przez zakupem

Produkty 7 października 2020

Pomimo, że tradycyjne kalendarze coraz częściej są zastępowane przez te elektroniczne, to nadal cieszą się ogromną popularnością i codziennie nam towarzyszą. Często wybieramy kalendarze książkowe, które znacznie wyróżniają się spośród pozostałych. Czym charakteryzują się kalendarze książkowe? Jakie mają zalety? Jakie ich zastosowania możemy wyróżnić? Jakie formaty istnieją na rynku papierniczym? Czy istnieją kalendarze książkowe dzienne lub tygodniowe? Na jakie dodatkowe akcesoria warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym charakteryzują się kalendarze książkowe?

Kalendarze książkowe to zdecydowanie najbardziej elegancki typ kalendarza, który cieszy się ogromną popularnością i szerokim zastosowaniem. Z pewnością korzystać z niego mogą zarówno osoby indywidualne, jak i firmy bądź przedsiębiorstwa. Spośród pozostałych wyróżniają się przede wszystkim tym, że są w formie książki. Często złudnie przypominają podręczniki lub zeszyty ucznów, jednakże w rzeczywistości pełnią odmienną funkcję. Producenci dokładają wszelkich starań, aby jakość ich wykonania była idealna, a elegancka oprawa przykuwała uwagę innych. Ich ponadprzeciętny wygląd w połączeniu z dużą funkcjonalnością powoduje, że jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kalendarzy w dzisiejszych czasach. Tego typu egzemplarze to idealne rozwiązanie dla osób, które są zapracowane i często bywają poza domem, jednakże koniecznie muszą mieć w swoim plecaku lub torbie kalendarz książkowy, gdyż kalendarz kieszonkowy im nie wystarcza.

Zalety kalendarzy książkowych

Kalendarze książkowe maja szereg zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim są bardzo poręczne i właściwie w każdym przypadku możemy je zabrać ze sobą, niezależnie od tego, w jakie miejsce się wybieramy, a także schować tam, gdzie sobie tego życzymy. Do plecaka, do torby, a może do torebki? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dodatkowo świetnie się prezentują, ich wygląd zdecydowanie przyciąga wzrok i powoduje, że osoba użytkująca z tego przedmiotu może go wyciągnąć w każdym miejscu. Kalendarze książkowe umożliwiają wcześniejsze planowanie całego wolnego czasu lub poszczególnych zadań w ciągu dnia. Spowoduje to, że będziemy mieć doskonałe rozeznanie, co, gdzie i kiedy będzie miało miejsce. Kalendarze z pewnością ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i organizacje. Już nigdy nie zapomnimy o ważnych spotkaniach, uroczystościach i wizytach. Z pewnością nie raz każdy z nas miał sytuację, w której zastanawiał się czy może umówić spotkanie na którąś godzinę, nie będąc pewnym, czy w tym czasie nie będzie odbywało się inne, ważne wydarzenie. Żartobliwie można stwierdzić, że jest to prywatna sekretarka każdego użytkownika. Warto także pamiętać o tym, że możliwe jest zapisywanie również dokładnych godzin. Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie zakład fryzjerski, który nie dysponuje kalendarzem książkowym i nie zapisuje rezerwacji terminów. Dodatkowo kalendarze książkowe mogą być różnych rozmiarów, dlatego też to osoba korzystająca z tego udogodnienia wybiera najbardziej odpowiedni egzemplarz. Znaleźć można wiele modeli, które różnią się od siebie pod kątem estetycznym, dlatego możliwe jest wybranie kalendarza książkowego, zgodnego z indywidualnymi preferencjami. 


Zastosowanie kalendarzów książkowych

W dzisiejszych czasach kalendarz książkowy pełni stosunkowo dużo funkcji. Przede wszystkim jest to po prostu tradycyjny przedmiot, w którym widoczny jest podział na miesiące, tygodnie i dni. Są to pewnego rodzaju notesy, w których zapisać możemy swoje plany i zadania do wykonania, co w znacznym stopniu polepsza naszą organizację. Właściwie jest to integralna część naszego życia i dla wielu osób prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, bez tego przedmiotu, byłoby strasznie utrudnione. Kalendarze książkowe mają szerokie zastosowanie we wszelkich biurach i urzędach, gdzie konieczne jest trzymanie się poszczególnych terminów. Dla części użytkowników jest to pewnego rodzaju harmonogram dnia, według którego postępują. Z pewnością można stwierdzić, że jest to "kopalnia wiedzy" na temat poszczególnych spotkań, wizyt u lekarza, uroczystości i innych ważnych wydarzeń. Kalendarz książkowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykonują zawody, których integralną częścią jest umawianie ludzi na konkretne terminy. Z pewnością możemy do nich zaliczyć fryzjerów, lekarzy, a także panie, które zajmują się zabiegami upiększającymi, jak chociażby kosmetyczka. Może to być również trafny prezent dla urzędnika, prawnika, ewentualnie właściciela firmy, którzy również bazują na ściśle ułożonym planie dnia. Co ciekawe, kalendarze książkowe to coraz częściej doskonała forma reklamy danej firmy, usługi bądź produktu. Ich potencjał dostrzega wiele osób, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że tego typu promocja okaże się skuteczna. Jak wiadomo, kalendarze są używane bardzo często, dlatego jeśli zastanowimy się nad odpowiednim, nienachalnym elementem reklamy, z pewnością użytkownik danego przedmiotu zwróci uwagę na naszą markę. Kalendarz książkowy jest bezkonkurencyjny i ma zdecydowanie więcej zastosowań niż pozostałe rodzaje.
Kalendarze książkowe- jakie formaty możemy wyróżnić?
Kalendarze książkowe cieszą się dużą popularnością również ze względu na to, że dostępnych jest kilka formatów. Dzięki temu możemy wybrać egzemplarz, który najbardziej nam odpowiada pod względem gabarytów. W konsekwencji, to od nas zależy czy będziemy chcieli schować przedmiot do kurtki, do plecaka, do torebki, a może do kieszeni od spodni. Wśród dostępnych formatów kalendarzy książkowych możemy wyróżnić: A5, A4, A6, B5 i B6. Każdy z nich różni się od siebie poszczególnymi wymiarami:
  • A5: szerokość 148 mm, wysokość 210 mm
  • A4: szerokość 210 mm, wysokość 297 mm
  • A6: szerokość 105 mm, wysokość 148 mm
  • B5: szerokość 175 mm, wysokość 250 mm
  • B6: szerokość 125 mm, wysokość 176 mm

Kalendarze książkowe dzienne i tygodniowe

Kalendarze książkowe możemy podzielić na dzienne i tygodniowe. Zanim zdecydujemy się na zakup danego egzemplarza, warto wcześniej się zastanowić, który będzie dla nas najbardziej optymalnym rozwiązaniem. W przypadku kalendarza tygodniowego, idealnie sprawdzi się dla osób, które lubią mieć wgląd na cały przyszły tydzień, natomiast zapisywane informacje nie zajmują stosunkowo dużo miejsca. Dodatkowo okaże się idealny w przypadku, kiedy nie jest konieczne szczegółowe rozpisywanie zadań i projektów. Prowadzisz pewien system rezerwacji wizyt, np w salonie urody lub salonie fryzjerskim? Z pewnością kalendarz książkowy tygodniowy okaże się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Należy wybierać egzemplarze najlepsze jakościowe. Te najtańsze będą odpowiednie jedynie w przypadku krótkotrwałego użycia.
Co z kalendarzem dziennym? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się, jeśli nasze notatki są bardzo obszerne i potrzebujemy stosunkowo dużo wolnego miejsca. Będzie to optymalne rozwiązanie dla osób, które mają zaplanowanych dużo spotkań, a dodatkowo są one podzielone na pewne bloki czasowe. Kalendarz dzienny okaże się idealny w przypadku dużej ilości spraw, które są załatwiane cyklicznie, a także dla uczniów. Co prawda ważą stosunkowo dużo, jednakże możliwe jest zapisywanie terminów sprawdzianów, kartkówek, testów, egzaminów, prac domowych, ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kalendarz dzienny zawiera dość dużo miejsca, co może przytłoczyć osoby, które dopiero zaczynają przygodę z planowaniem i nie mają w tym zakresie dużego doświadczenia.

Dodatkowe akcesoria w kalendarzach książkowych

Jakie dodatkowe cechy warto wziąć pod uwagę podczas wyboru kalendarza książkowego? Ciekawym rozwiązaniem z pewnością wydaje się być sztywna okładka z miejscem na schowanie kartek. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezpiecznie przechowywać wizytówki, bilety, listy zakupów, karty, a także inne drobne elementy, z których korzystamy właściwie codzienne. Istotne może okazać się również odpowiednie miejsce na długopis. Kalendarz książkowy w sposób szczególny powinien zachęcać do tego, aby korzystać z niego niezależnie od pory dnia. Regularnie bowiem dochodzi do sytuacji, w których chcielibyśmy zapisać swoją myśl, bardzo ważną informację lub istotny termin, jednakże jeśli nie mamy pod ręką długopisu, wówczas nie jest to możliwe, co w pewnością powoduje u nas frustracje. Skupić powinniśmy się na rodzaju zapięcia, najlepiej aby było magnetyczne. Wyróżnia się tym, że działa szybko i sprawnie, jest właściwie niezniszczalne, a dodatkowo wygląda bardzo atrakcyjnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na tasiemkę, która idealnie sprawdzi się jako forma szybkiego wyszukiwania poszczególnych informacji, np. danego dnia. Niektóre egzemplarze posiadają także odrywany róg, co może okazać się równie skutecznym i dobrym rozwiązaniem. Dla części użytkowników godne uwagi okażą się kalendarze z perforowanymi brzegami, dzięki czemu możliwe jest łatwe rozdzielenie kartki według perforowanej linii. Powinniśmy również sprawdzić kalendarze z rejestrami.

Personalizacja kalendarzy książkowych zgodnie z preferencjami

Ze względu na szerokie zastosowanie kalendarzy książkowych, możliwa jest ich personalizacja zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Wybranie wzoru okładki, dobór koloru i dodatków w dzisiejszych czasach nie stanowi najmniejszych problemów. Z pewnością oprawa będzie bardzo elegancka i może zostać wzbogacona termodrukiem lub tłoczeniem (wgłębnym i wypukłym). Możliwe jest dobranie odpowiedniej tasiemki, gumki, a nawet stworzenie zakuwanych narożników. Ciekawym rozwiązaniem jest również grawerowanie, co prezentuje się doskonale. Niektóre oprawy są nawet lakierowane lakierem matowym lub błyszczącym. To wszystko sprawia, że możliwe jest spersonalizowanie kalendarzy książkowych zgodnie z własnymi potrzebami. Być może jest to ciekawy prezent dla pracowników własnej firmy? A może świetny pomysł na skuteczną i intrygującą reklamę? Z pewnością personalizacja może okazać się czymś bardzo przydatnym.