Przepiśnik – jak go zrobić?

Aktualności 8 grudnia 2021

Niejeden miłośnik gotowania marzy o praktycznym przepiśniku, w którym będzie gromadzić ulubione receptury lub autorskie pomysły na dania i desery. Wpływa on korzystnie na organizację pracy w kuchni, a także pozwala ocalić rodzinne przepisy od zapomnienia. Zamiast jednak korzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w sklepie, warto stworzyć go samodzielnie. W tym celu wystarczy sięgnąć po podstawowe artykuły papiernicze i efektowne ozdoby. Jak zrobić przepiśnik?

Przepiśnik – zrób to sam!

 
Samodzielne tworzenie kulinarnych przepiśników było powszechnym zwyczajem wśród naszych mam i babć. Obecnie coraz więcej osób sięga po estetyczne notesy czy bruliony, aby móc zapisywać ulubione receptury, a tym samym mieć je zawsze pod ręką. Oczywiście możemy pokusić się o stworzenie spersonalizowanego przepiśnika, który będzie spójny z naszym poczuciem estetyki. Doskonale w tej roli odnajdą się miłośnicy scrapbookingu, którzy przy użyciu rozmaitych akcesoriów do cięcia i klejenia, dekoracyjnego papieru oraz ozdób, stworzą niepowtarzalne dzieła (więcej na temat tej techniki dowiesz się z artykułu: Scrapbooking - jak zacząć?).
 
W tworzeniu kuchennych przepiśników najprościej jest wykorzystać eleganckie notatniki lub kołonotatniki, które będą stanowić bazę dla całego projektu. Warto również sięgnąć po modele z twardą oprawą, którą możemy ozdobić przy użyciu rozmaitych naklejek, a także wielobarwnych koronek, ścinek materiałów czy wstążek. Oczywiście w tym celu przyda się nam dobrej jakości klej oraz nożyczki. Praktycznym rozwiązaniem okaże się przepiśnik z zakładkami, którego zawartość będzie przejrzyście podzielona na rodzaje potraw czy przetworów. W tym celu możemy wykorzystać kartki ozdobnego papieru (najlepiej o większej gramaturze niż strony w notesie), na którym oznaczymy konkretne kulinarne kategorie. Innym, mniej czasochłonnym sposobem są zakładki indeksujące, które z łatwością kupimy w sklepie.
 

Jak zrobić przepiśnik z segregatora?

 
Decydując się na samodzielne tworzenie przepiśników, możemy również w tym celu wykorzystać segregatory. To rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które bardzo często decydują się na drukowanie rozmaitych receptur z internetu lub wycinają je z kolorowych gazet. Ogromną zaletą przepiśnika w segregatorze jest możliwość łatwego dołożenia nowych stron lub wyjęcia karty z daniem, która jest w danej chwili potrzebna. Jak zatem go wykonać?
 
Jeśli zależy nam na ręcznym przepisywaniu rozmaitych przepisów, warto sięgnąć po wkłady do segregatorów. Dobrym rozwiązaniem okażą się zestawy z kolorowymi marginesami, które poza walorami estetycznymi, mogą również stanowić formę podziału na poszczególne typy dań. W tym celu jeszcze lepiej sprawdzą się wielobarwne przekładki do segregatorów, które dzięki odpowiedniemu nadrukowi posłużą do stworzenia przepiśnika alfabetycznego.
 
W sytuacji, gdy chcemy wycinać potrzebne fragmenty z kulinarnych gazet, z pewnością przydatne okażą się koszulki do segregatora. Możemy je również wykorzystać do uporządkowania zawartości, jeśli zdecydujemy się na wydruk gotowego szablonu przepiśnika. Obecnie w internecie można znaleźć wiele ciekawych i darmowych projektów graficznych, które obejmują różne rodzaje okładek dla kategorii potraw, a także stron na przepisy z podziałem na etapy przygotowania lub ciekawymi ikonami. Jeśli zdecydujemy się na wydruk gotowych wzorów przepiśnika, pamiętajmy o wyborze dobrej jakości papieru, co wpłynie nie tylko na trwałość, ale i estetykę wykonania (porady w tej kwestii znajdziesz w artykule: Jaki papier ksero kupić? Rodzaje i właściwości papieru).
 

Przepiśnik na prezent

 
Ręcznie robiony przepiśnik to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, zwłaszcza jeśli uwielbia eksperymentować w kuchni. Jego wykonaniem mogą również zająć się dzieci, a następnie podarować go np. z okazji Dnia Mamy czy Dnia Babci. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele artykułów, które pozwolą na kreatywne tworzenie przepiśnika na prezent. Wystarczy zapoznać się z bogatym asortymentem m.in. kolorowego papieru, naklejek, wstążek, tasiemek czy ozdobnych dziurkaczy. Poza personalizowanym przepiśnikiem tego typu artykuły kreatywne pozwolą na tworzenie innych, unikalnych prezentów dla bliskich np. kartek z życzeniami (więcej na ten temat piszemy w artykule: Kartka imieninowa DIY - jak ją zrobić?).