Nadchodzące święta wielkanocne to doskonała okazja do samodzielnego przygotowania dekoracji w rodzinnym gronie. Taka forma spędzania wolnego czasu spodoba się szczególnie dzieciom, a zarazem wpłynie na rozwój ich wyobraźni oraz zdolności manualnych. Doskonałym pomysłem będzie wspólne stworzenie palmy wielkanocnej z bibuły lub żywych kwiatów i bazi. Stanie się to pretekstem do świetnej zabawy, ale i okazją, aby dziecko poznało symbolikę poszczególnych kolorów. Jak zrobić palmę na Wielkanoc?
Palma wielkanocna - jak zrobić?
Zanim pokażemy dziecku, jak się robi palmę wielkanocną, warto opowiedzieć mu kilka słów o samej tradycji. Przygotowywana jest ona bowiem na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, stąd jej poświęcenie następuje w Niedzielę Palmową. Tradycyjnie tworzona jest ona przy użyciu 5-7 gatunków krzewów czy drzew (m.in. z cisu, bukszpanu, tui, wierzby czy jałowca). Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj odpowiednia kolorystyka, dlatego w trakcie jej przygotowania warto sięgnąć po wielobarwne suszki czy pąki kwiatów.
A zatem: jak zrobić samemu palmę wielkanocną? W pierwszej kolejności musimy zdecydować, z jakich materiałów stworzymy wiązankę. Do wyboru mamy wiele możliwości m.in. żywe gałązki, suszone rośliny, sztuczne kwiaty, mulinę, krepinę czy też papier kolorowy. W przypadku wspólnej pracy z dzieckiem dużą popularnością cieszy się również palma wielkanocna z bibuły.
Podczas tworzenia wiązanki powinniśmy pamiętać również o charakterystycznych wstążeczkach, które umieszczone są na samym czubku. Powinny posiadać one określone kolory: żółty (symbolizuje Jezusa), niebieski (Maryję), czerwony (męczeństwo i miłość), biały (czystość i niewinność), zielony (nadzieja) oraz fioletowy (pokora). Bez względu na to, czy wykonujemy palmę wielkanocną z krepiny, czy żywych roślin, warto pamiętać o korzystaniu z tej palety barw. Doskonale sprawdzi się ona również w ramach tworzenia innych wielkanocnych ozdób (sprawdź: Papierowe dekoracje wielkanocne – jak zrobić z dzieckiem w domu?).
Palma wielkanocna z bibuły
Jeśli chcemy nauczyć dziecko, jak zrobić palmy wielkanocne, doskonałym materiałem okaże się bibuła. Zajęcia manualne z wykorzystaniem tego materiału z pewnością wpłyną korzystnie na rozwój integracji sensorycznej, motoryki małej i wyobraźni, a przy tym staną się źródłem niezapomnianej zabawy. A zatem: jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?
W pierwszej kolejności należy skompletować wszystkie narzędzia kreatywne, które pozwolą nam stworzyć zjawiskowe dekoracje. Poza wspomnianą bibułą w różnych wariantach kolorystycznych, na liście powinny znaleźć się: długa wykałaczka lub cienki patyk, nożyczki oraz klej. Po skompletowaniu wszystkich materiałów możemy przejść do wykonania palmy wielkanocnej z bibuły.
- Patyk lub wykałaczkę owijamy bibułą (najlepiej w zielonym kolorze), a niektóre fragmenty (zwłaszcza krańce) przymocowujemy za pomocą kleju.
- Wycinamy paski z bibuły w różnych kolorach (o długości ok. 40 cm i szerokości ok. 7 cm), a każdy z jego dłuższych boków nacinamy do połowy, tworząc centymetrowe odstępy.
- W górnej części patyka przyklejamy przygotowany pasek, owijając go dookoła. Pamiętajmy, aby klej stosować jedynie w niepociętych częściach bibuły. Następnie to samo robimy z kolejnym paskiem, ale w innym kolorze.
- Palma wielkanocna z bibuły będzie gotowa, gdy utworzone pąki kwiatów zajmą ¾ długości patyka.
Możemy również pomyśleć o umieszczeniu dodatkowych elementów, takich jak wspomniane wcześniej wstążki satynowe czy tasiemki dekoracyjne. Warto również rozważyć ozdoby z filcu np. w kształcie kwiatków, które doskonale sprawdzają się w pracy z dziećmi (sprawdź: Ozdoby z filcu na Wielkanoc – 3 pomysły na prace DIY). Wówczas stworzenie palmy wielkanocnej z bibuły okaże się jeszcze lepszą zabawą.
Jak zrobić palmę wielkanocną z krepiny?
Istnieje wiele technik wykonania palmy wielkanocnej z bibuły czy z krepiny. Oba z wymienionych materiałów różnią się nieco fakturą i grubością, niemniej w przypadku tego typu dekoracji można się nimi posługiwać zamiennie. Poniżej przedstawiamy, jak zrobić palmę wielkanocną z krepiny, wykorzystując jednocześnie żywe części roślin np. bukszpanu.
- Sięgamy po długi patyk, a następnie na jego końcu przymocowujemy zielone gałązki. Możemy w tym celu wykorzystać sznurek albo nici.
- Z krepiny wycinamy małe prostokąty i zwijamy je w tzw. dzwoneczki. Ważne, aby stworzyć je w kilku różnych kolorach.
- Przygotowane dzwoneczki przymocowujemy do patyka za pomocą kleju, z kolei dół palmy ozdabiamy przy pomocy kolorowej wstążeczki. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, możemy wykorzystać m.in. wielobarwne pompony dekoracyjne. Te o kulistym kształcie i wykonane z akrylu będą doskonale imitować bazie.
Palma wielkanocna z krepiny z dodatkiem żywych gałązek bukszpanu to doskonały sposób na wprowadzenie świątecznego klimatu do wnętrza domu. Prace nad jej stworzeniem przypadną również do gustu dzieciom, które będą miały okazję do kreatywnej zabawy. Taką formę spędzania czasu warto więc wdrożyć nie tylko przed Wielkanocą, ale i z okazji innych świąt i wydarzeń (sprawdź: Jak zrobić ozdoby na święta z papieru?).