Kotyliony zdobią odświętne stroje Panów i Pań podczas rozmaitych okazji. Kotyliony przypinane są podczas różnego rodzaju balów, studniówek, wesel, imprez karnawałowych, ale współcześnie także i w trakcie ważnych świąt państwowych, ponieważ kotylionami zaczęto nazywać również kokardy narodowe. Stąd biało-czerwone kotyliony stały się niemal nieodłącznym elementem galowej garderoby. Popularność kotylionów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wykonać kotylion DIY, zamiast kupować gotowy produkt w sklepie. Włożone w jego przygotowanie trud oraz serce przydają ozdobie dodatkowego znaczenia dla osoby noszącej kotylion. Dlatego w dzisiejszym artykule przybliżymy, jak zrobić kotylion, krok po kroku. Zachęcamy do lektury oraz samodzielnych prób wykonania.
Kotylion – nazwa
Słowo kotylion, od francuskojęzycznego cotillonu, pochodzi od określenia popularnego dawniej tańca o tej samej nazwie. Charakteryzuje się on specyficznym wirowaniem, którego obraz zamknięty jest w formie kotylionu właśnie, czyli w okrągłej formie karbowanych elementów, przypominających rozłożyste plisowane suknie w wirze tanecznym. Również przy okazji tego tańca korzystano z ozdobnych kotylionów, które były wykonywane z różnobarwnych tkanin, pozwalających połączyć się tancerzom oraz tancerkom w pary podług kotylionowych barw.
Jak zrobić kotyliony – materiały
Zanim zabierzemy się do tworzenia kotylionu, warto przygotować niezbędne w tym celu materiały. W zależności od preferencji estetycznych, można się zdecydować na innego typu kotylion – należy jednak wybrać materiał z dostępnych poniżej:
- bibuła – zarówno gładka bibuła, jak i krepa, okażą się idealne do tworzenia barwnych kotylionów;
- papier kolorowy – szczególnie sztywne, estetycznie sklejone kartki będą się schludnie prezentować;
- wstążki satynowe – to propozycja, która wydaje się najbardziej trwała z uwagi na mocny i odporny na deszcz materiał. Eleganckie wstążki z satyny lśnią nienachalnym blaskiem, zdobiąc odświętne kreacje.
Dodatkowo, absolutnie niezbędne w wykonaniu kotylionów okażą się:
- nożyczki – bez nich trudno sobie wyobrazić przygotowanie kotylionowych kół czy wstążek;
- klej – jego rodzaj uzależniony będzie od wybranego materiału na kotylion – ważne, żeby kotylion tworzył spójną i trwałą całość;
- narzędzia kreatywne – dodatkowe narzędzia z dziedziny artykułów biurowych bądź plastycznych świetnie spełnią swoje zadanie jako pomoc przy odmierzaniu bądź łączeniu poszczególnych elementów kotylionu.
Jak zrobić kotyliony? Instrukcja krok po kroku
Odpowiedź na pytanie o to, jak zrobić kotylion ze wstążki, kotylion z papieru kolorowego czy też jak zrobić kotyliony z bibuły, nie będzie się zbyt mocno różnić. W każdym przypadku, niezależnie od wybranego materiału, nadrzędny okaże się tak naprawdę wzór. Dla stworzenia najbardziej klasycznego kotylionu/kokardy narodowej potrzebne będą nam uprzednio starannie wycięte dwa różnokolorowe koła (jedno mniejsze i jedno większe) oraz cztery różnokolorowe prostokątne paski (dwa mniejsze i dwa większe). W pierwszej kolejności dwa dłuższe paski należy złożyć w tzw. harmonijkę. Aby otrzymać równe harmonijki, nasze paski warto złożyć wielokrotnie na pół. Powtarzamy składanie każdej części na pół, a następnie z boku pasków odcinamy po jednym powstałym w ten sposób prostokącie (jedno zgięcie). W węższym pasku ostatnie prostokąty należy posmarować klejem. W dalszej części układa się go na drugiej harmonijce i skleja się ich końce ze sobą. Wówczas można wywinąć harmonijkę i mniejsze koło nakleić w centralnym punkcie styku harmonijek z wierzchu, zaś większe z tyłu. Natomiast na końcach dwóch krótszych pasków należy wyciąć trójkąty, aby utworzyć zakończenia pasków, przypominające wężowy język. Na koniec należy podkleić krótsze paski od spodu, tak aby mniejsze koło pozostawało z przodu. Tak zrobiony kotylion jest już gotowy i można go przypiąć do ubioru, na piersi, lub przymocować go do nadgarstka (zwłaszcza podczas balu).
Jak zrobić kotylion z papieru i na co zwrócić uwagę?
W szczególności przy wykonywaniu kokard narodowych, ważnym jest, ażeby zwrócić uwagę zwłaszcza na kolorystykę kotylionu. Biel i czerwień, które wykorzystywane są w kotylionach, mają swoje szczególne miejsce, którego należy przestrzegać. Jest to równie istotne, co przykładowo umiejscowienie barw na fladze narodowej.
Kotylion – jak zrobić coś dla siebie
Samodzielne tworzenie kotylionów nie tylko wspomaga nasze zdolności manualne, ale i daje mnóstwo radości i satysfakcji z własnoręcznie wykonanej ozdoby. Noszenie samodzielnie wykonanych kotylionów to także praktyczna alternatywa dla osób, które potrzebują kotylionu na ostatnią chwilę, a przy tym wolałyby zaoszczędzić.
Stwórz swój własnoręcznie wykonany kotylion, przy pomocy wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednich narzędzi. Niech będzie dostosowany do swoich potrzeb, preferencji oraz okoliczności – tak, aby podkreślał rangę Twojej uroczystości.
Przeczytaj także: