Trudności w nauce mogą stanowić duże wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Nie istnieje jedna skuteczna metoda na przyswajanie wiedzy, dlatego ważne w tej kwestii jest zrozumienie i indywidualne podejście. Co więcej, odrabianie lekcji z dzieckiem wymaga nierzadko dozy kreatywności. W efekcie jest ono skoncentrowane na zadaniu, a przyswajanie wiedzy zaczyna wzbudzać w nim pozytywne emocje. Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce?
Pomoc dziecku w nauce zdalnej - zadbaj o odpowiednie warunki do pracy
Wraz z rozpoczęciem pandemii znaczna część rodziców zaczęła się zastanawiać, jak pomóc dziecku w nauce. W ramach nauczania zdalnego uczniowie nie mieli szans na wielokrotne powtórki materiału czy możliwości przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń ułatwiających zapamiętywanie. Dodatkowo siedzenie przed komputerem wzmagało problemy z koncentracją, a brak kontaktu z rówieśnikami mógł prowadzić do spadku motywacji. Z tego powodu rodzice musieli często angażować się w pomoc dziecku w nauce zdalnej. Dotyczy to przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, którzy są na etapie zdobywania elementarnej wiedzy.
Jak więc pomóc dziecku w czasie nauki zdalnej? W pierwszej kolejności należy stworzyć mu odpowiednie warunki m.in. w postaci dobrego oświetlenia i świeżego powietrza w pokoju. Kluczowe jest również wygodne krzesło i biurko, które muszą być odpowiednio dopasowane do jego wieku. Na blacie powinny znaleźć się także najważniejsze przybory np. ołówki czy artykuły kreślarskie (więcej na ten temat w artykule: Co na biurko dla dziecka? Sposób na lepszą organizację nauki). W trakcie odrabiania lekcji dzieckiem należy również zminimalizować dostęp do rozmaitych rozpraszaczy np. włączonego telewizora czy smartfona w zasięgu wzroku.
Ponadto, jeśli przyswojenie materiału sprawia trudności, warto podzielić go na kilka mniejszych partii. Krótsze, ale częstsze serie odrabiania lekcji z dzieckiem sprawdzą się w sytuacji, gdy ma ono problemy z koncentracją. Warto jednak rozpisać taki plan pracy, sięgając w tym celu po kalendarze książkowe, które znacznie ułatwiają organizację.
Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce?
Nie ma jednego skutecznego sposobu na to, jak pomóc dziecku w szkole. Warto więc uwzględnić jego indywidualne preferencje, a gdy jakaś metoda się nie sprawdza, to wypróbować inną. Wówczas maluch odkryje najlepszy dla siebie sposób przyswajania wiedzy, który okaże się bardziej efektywny niż wielogodzinne studiowanie książki (więcej na ten temat w artykule: Jak skutecznie się uczyć?). W ramach całego procesu należy również zadbać o atrakcyjne pomoce naukowe dla dzieci czy też kolorowe artykuły piśmiennicze i papiernicze.
Jak pomóc dziecku pokonać niepowodzenia w nauce? Przydatne pomoce naukowe dla dzieci
To, jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce, w dużym stopniu zależy od jego wieku. Młodsi uczniowie potrzebują nierzadko urozmaicenia całego procesu, aby przyswajanie wiedzy było częściowo źródłem dobrej zabawy. W tej kwestii warto stworzyć razem ciekawe pomoce naukowe dla dzieci, wykorzystując w tym celu standardowe rzeczy do szkołynp. bloki czy kredki. Dotyczy to zwłaszcza uczniów lepiej zapamiętujących informacje, które zaprezentowane są za pomocą obrazków. Już sama praca nad tworzeniem tego typu pomocy naukowych pozwoli im stopniowo przyswajać nową wiedzę.
Jeśli rodzic nie wie, jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia, mogą wspólnie stworzyć karty typu memory. Każde z działań musi być zapisane na dwóch kartonikach, a te są następnie przetasowane i układane na stole (tak, aby była widoczna pusta strona karty). Zadaniem jest odkrywanie kolejnych par działań poprzez zapamiętywanie ich położenia. Wówczas cała nauka zamienia się w dobrą zabawę, a uczeń stopniowo oswaja się z tabliczką mnożenia. W trakcie odrabiania lekcji z dzieckiem warto pokusić się również o tworzenie np. map myśli, które pozwolą w organizacji obszernego materiału. Do ich przygotowania wystarczy kartka papieru oraz kilka kolorowych zakreślaczy. Pomagają one za to w budowaniu sieci skojarzeń i zapamiętywaniu najważniejszych terminów.
Korzystanie z atrakcyjnych pomocy naukowych dla dzieci okazuje się często bardziej skuteczne niż tzw. wkuwanie. W przypadku nieco starszych uczniów warto również zadbać o niezbędne urządzenia biurowe czy akcesoria komputerowe. Zwłaszcza, że proces wspólnej nauki można uzupełnić o wydrukowanie ciekawych materiałów dydaktycznych lub wyświetlanie krótkich filmików edukacyjnych.
Jak pomóc dziecku w nauce pisania?
Wśród sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce w pierwszej klasie, bardzo często pojawia się kwestia pisania. To jedna z podstawowych umiejętności na tym etapie, której sprawne opanowanie warunkuje dalszy rozwój szkolny. Rodzic musi na początku wiedzieć, jak pomóc dziecku w nauce pisania liter, a następnie utrwalać z nim zasady ortografii. Oczywiście w pierwszym przypadku kluczowy jest systematyczny trening. Na biurku powinny znaleźć się zatem zeszyty szkolne z podziałem na linie grube i cienkie, a także piórniki i saszetki z potrzebnymi przyborami. Bardzo ważne jest pokazanie dziecku prawidłowego uchwytu, w którym palec wskazujący oraz kciuk tworzą kształt podobny do kropli. Nie bez znaczenia jest odpowiedni wybór artykułów piśmienniczych, które nie mogą być za ciężkie oraz powinny być dopasowane do małej dłoni ucznia. Przybory takie jak pióra wieczne warto wprowadzić, gdy dziecko opanuje już tworzenie wszystkich liter (więcej wskazówek na ten temat można opisaliśmy w artykule: Jak wspierać naukę pisania u dzieci?).
W trakcie odrabiania lekcji z dzieckiem warto również utrwalać zasady ortografii. Poza namawianiem do regularnego czytania nie zaszkodzi również wprowadzić kilka gier edukacyjnych. W tej kwestii przydadzą się również atrakcyjne pomoce naukowe dla dzieci np. w postaci samodzielnie przygotowanych kart pracy. Wystarczy na nich umieścić problematyczne słowo z brakującą literą, a poniżej zapisać dwa możliwe warianty odpowiedzi. Wybranie poprawnej pisowni może wiązać się ze zdobyciem punktów, których odpowiednia liczba będzie prowadzić do uzyskania drobnej nagrody.
Jak pomóc dziecku w nauce czytania?
We wczesnych etapach edukacji szkolnej warto także wiedzieć, jak pomóc dziecku w nauce czytania. Oczywiście podstawą jest stopniowe poznawanie samogłosek, które łączone są następnie ze spółgłoskami. Na tym etapie rodzic powinien ćwiczyć z maluchem prawidłową wymowę, aby uniknąć późniejszych problemów z dykcją.
Wśród sposobów na to, jak pomóc dziecku w nauce czytania, bardzo często pojawia się tzw. metoda sylabowa. Wówczas najmłodsi uczniowie szybciej przyswajają tę umiejętność, ponieważ nikt nie słyszy spółgłosek, które wymawiane są oddzielnie. W trakcie odrabiania lekcji z dzieckiem warto więc wykorzystać karty pracy, które okażą się ciekawym urozmaiceniem. Maluch może samodzielnie narysować jakiś przedmiot lub zwierzęta, a następnie wraz z pomocą rodzicem zapisać ich nazwy za pomocą sylab. Na późniejszym etapie kluczowy jest regularny trening. Poza pomocą w ramach odrabiania lekcji z dzieckiem, warto je również zachęcać do systematycznego czytania. Możemy wyszukiwać ciekawe lektury, które powinny być dostosowane do jego wieku oraz zainteresowań.
Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?
Bardzo często rodzice nie wiedzą, jak pomóc dziecku w nauce matematyki. “Królowa wśród nauk” sprawia zwykle najwięcej trudności zarówno na wczesnych, jak i późniejszych etapach edukacji. W szkole wiedza przekazywana jest zwykle bez kontekstu, przez co uczeń nie wie, jakie ma ona odniesienie do codziennego życia. W ramach odrabiania lekcji z dzieckiem, które ma problemy ze zrozumieniem np. zagadnienia z geometrii czy wartości procentowych, warto posługiwać się przykładami ich zastosowania. Wówczas taka współpraca przybiera formę zabawy np. w sklep, gdzie trzeba obliczyć wysokość promocji, czy też wcielenie się w budowniczych, którzy muszą wiedzieć, ile potrzebują farby do wymalowania pokoju. Warto również pamiętać o zapewnieniu pomocy naukowych dla dzieci w nieco starszym wieku, takich jak np. kalkulatory. Dodatkowo należy zachęcać je do rozmaitych gier logicznych, a nawet planszówek, w których wymagane jest analityczne myślenie.
A jak pomóc dziecku w nauce matematyki na nieco wcześniejszych etapach edukacji? W tym przypadku również doskonale sprawdzą się rozmaite formy zabawy. Omawiane wcześniej gry typu memory to doskonały sposób na to, jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia. W trakcie wspólnej pracy warto wdrażać doświadczenia manipulacyjne, w ramach których maluch może dokonywać zmian odwracalnych. Poprzez przestawianie, dodawanie lub odejmowanie np. klocków czy piłeczek z określonej puli, łatwo zrozumie podstawowe zagadnienia matematyczne.
Jak pomóc dziecku w nauce koncentracji?
Wielu rodziców zastanawia się także, jak pomóc dziecku w nauce koncentracji. Poza ograniczeniem dostępu do tzw. rozpraszaczy, warto przekazać mu kilka wskazówek. W trakcie odrabiania lekcji z dzieckiem warto podzielić zadania na kilka mniejszych części i wypisać wszystkie czynności. Warto w tym celu wykorzystać np. notesy lub powiesić kartkę z instrukcją nad biurkiem. Ważne, aby dziecko po wykonaniu zadania mogło odhaczyć wykonaną część planu i następnie zrobić sobie krótką przerwę.
Rodzice, którzy nie wiedzą, jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce, powinni zrozumieć, że nie istnieje jedna sprawdzona recepta na opanowanie wiedzy. Dodatkowo przyczyny problemu mogą być różne, m.in. stres czy zbyt obszerna ilość materiału w krótkim czasie. Warto o tym pamiętać w trakcie udzielania pomocy dziecku w nauce zdalnej i nie tylko.