Co można zrobić z filcu? 4 pomysły na wolny czas

Aktualności 14 lipca 2021

Kiedyś szary i nijaki, dziś dostępny we wszystkich kolorach tęczy filc podbija nasze serca. Ten ekologiczny materiał cieszy się bardzo dużym powodzeniem i jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Dziś postanowiliśmy napisać kilka słów o tym, co można zrobić z filcu i jak wykorzystać ozdoby z filcu. Zapraszamy do lektury.

Filcowe ozdoby – co będzie nam potrzebne?

 
Do wykonania dekoracji z filcu nie będziemy potrzebowali specjalnych narzędzi ani drogich urządzeń. Na początek musimy zaopatrzyć się oczywiście w odpowiednie filce i pianki. Nie jest to duży wydatek. Kolorowy filc sprzedajemy w naszym sklepie w zestawach po 5 arkuszy formatu A4. Cena takiego zestawu to około 10 zł. Aby zrobić ozdoby z filcu, będziemy potrzebowali również ostrych nożyczek. Najlepsze będą tak zwane nożyczki kreatywne, przeznaczone do różnych hobbystycznych prac. Oczywiście jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z filcem, to w większości przypadków poradzimy sobie również ze zwykłymi nożyczkami, które na co dzień używamy w domu.
 
Filc możemy zszywać lub kleić. Do naszych dekoracji z filcu przyda nam się więc jeszcze igła i nitki w wybranych kolorach lub pistolet na gorący klej. Łącznie wydatki na niezbędne do wykonania dekoracji z filcu akcesoria nie powinny więc przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Jeśli w przyszłości hobby nas wciągnie i będziemy chcieli wykonać bardziej zaawansowane ozdoby, to możemy pomyśleć o zakupie takiego gadżetu jak maszyna tnąco-wytłaczająca. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, co można zrobić z filcu dekoracyjnego.  
 

Ozdoby choinkowe z filcu

 
Po filc sięgamy bardzo często, tworząc ozdoby choinkowe DIY. Filcowe ozdoby choinkowe są dużo trwalsze niż kruche szklane bombki. Tworzenie takich świątecznych dekoracji z filcu może być również świetnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem i rozwój jego umiejętności manualnych. Jakie ozdoby choinkowe z filcu można zrobić? Możliwości jest naprawdę sporo. Z filcu można wykonać na przykład piernikowe ludki, świąteczne reniferki, bałwanki czy małe filcowe choinki. Do tworzenia takich ozdób możemy wykorzystać różne gotowe naklejki filcowe lub zrobić je samodzielnie od początku do końca. Mnóstwo pomysłów i inspiracji na świąteczne dekoracje z filcu znaleźć można również online.
 

Ozdoby z filcu na Wielkanoc

 
Ozdobne wyroby z filcu możemy stworzyć nie tylko przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Coraz popularniejsze są również ozdoby z filcu na Wielkanoc. Filc może posłużyć nam do wykonania wielkanocnych zajączków czy kurczaków. Mogą one posłużyć jako dekoracja wielkanocnego stołu czy ozdoby z filcu na okno. Więcej o tym, jak wykonać takie drobiazgi, napisaliśmy w artykule Ozdoby z filcu na Wielkanoc – 3 pomysły na prace DIY.
 

Zabawki i dekoracje z filcu do pokoju dziecięcego

 
Filc sprawdzi się również jako materiał na różnego rodzaju zabawki dla dzieci. Dla niemowlaka możemy wykonać na przykład zawieszki z filcu w różnych przyciągających wzrok kolorach. Filc to również świetny materiał do wykonania książeczki sensorycznej dla maluszka. W przypadku starszych dzieci możemy wykorzystać na przykład zestawy kreatywne. Są to na przykład zestawy zawierające wszystko, co jest potrzebne do wykonania filcowej maskotki.
 

 

Dekoracje z filcu to nie wszystko

 
Niewielkie dekoracje z filcu czy zabawki to oczywiście nie jedyne rzeczy, które możemy wykonać z tego ekologicznego materiału. Filc możemy wykorzystać również w nieco większych projektach DIY. Z filcu możemy wykonać na przykład torebkę lub nawet pójść jeszcze o krok dalej i wykorzystać go do obicia mebli. Filc jest wygodny i miły w dotyku, a duża liczba dostępnych kolorów sprawia, że materiał ten możemy wykorzystać do obicia pufy, fotela, czy siedziska starego krzesła. W ten sposób możemy tchnąć w stare meble nowe życie i stworzyć oryginalną i niepowtarzalną aranżację pomieszczenia.
 
Jeśli interesują Was również inne sposoby na kreatywne spędzenie wolnego czasu, to zapraszamy do sprawdzenia innych naszych poradników: