Rysowanie to nieodłączny element dziecięcych zabaw, wpływający korzystnie na rozwój wyobraźni i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ponadto tworzenie rozmaitych szlaczków i obrazków stanowi doskonałe przygotowanie do nauki pisania. Warto więc wspierać w tym dziecko, dostarczając mu odpowiednich artykułów plastycznych. Wybór pada zwykle na kredki woskowe lub świecowe, które zapewniają odpowiednią wygodę i mocne nasycenie kolorów. Jaki zestaw okaże się lepszy? I czym się różnią kredki świecowe od woskowych?
Kredki woskowe a świecowe - podstawowe różnice
Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kredki woskowe i świecowe to tak naprawdę to samo, a obie nazwy stosowane są zamienne. Zapewne wynika ono z licznych podobieństw, które występują między tymi dwoma rodzajami. Czym różnią się kredki świecowe od woskowych?
Kredki woskowe - skład i zastosowanie
Podstawowe różnice między kredkami woskowymi a świecowymi wynikają przede wszystkim z ich składu. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z wosku pszczelego, dzięki czemu pozostawiają po sobie delikatny i przyjemny zapach. Do najważniejszych zalet kredek woskowych z pewnością należy zaliczyć intensywne kolory oraz wysoki komfort w trakcie tworzenia. Podobnie jak pastele, dają dużą swobodę w zakresie łączenia barw oraz są niezwykle miękkie. To bardzo istotne z punktu widzenia małych dzieci, które jeszcze pracują nad prawidłowym chwytem oraz nie mają zbyt dużej siły docisku.
Wystarczy sięgnąć po profesjonalne kredki woskowe i bloki, aby w kilka chwil przekonać się, że nadają się one zarówno do kolorowania, jak i rysowania detali. Sprawdzą się idealnie do tworzenia np. laurek z różnych okazji wraz z życzeniami (inspiracje znajdziesz tutaj: Jak zrobić laurkę na dzień matki - 4 sposoby). Musimy jednak pamiętać, że z uwagi na swój skład, kredki woskowe są nieco droższe od świecowych.
Kredki świecowe dla dzieci
W składzie kredek świecowych znajdziemy z kolei parafinę. Ich ogromna popularność wynika z faktu, że bardzo szybko zamalowują powierzchnie, zachwycając przy tym pełnią kolorów. Dodatkowo podobnie jak pisaki i flamastry, pozwalają na tworzenie precyzyjnych linii czy geometrycznych detali. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy kredki świecowe są toksyczne. Korzystając z oferty sprawdzonych sklepów, nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo naszych dzieci. Dodatkowo warto dodać, że profesjonalne kredki świecowe pozwalają na duży komfort w trakcie pracy. Są nie tylko odpowiednio miękkie, ale i niezwykle wytrzymałe, dlatego nie powinny się tak łatwo łamać w trakcie rysowania. Sięgając po tego typu kredki, papier kolorowy oraz rozmaite artykuły kreatywne, dzieci mogą stworzyć wyjątkowe prace plastyczne (sprawdź: Jak zrobić prezent na Dzień Ojca? Pomysły na prace kreatywne).
Kredki woskowe czy świecowe - co wybrać?
Jak wspomnieliśmy, podstawowa różnica pomiędzy kredkami woskowymi a świecowymi polega na odmiennym składzie. Warto jednak podkreślić, że ich właściwości są do siebie bardzo podobne. Zarówno kredki świecowe, jak i woskowe nie wymagają temperowania, pozwalają za to na tworzenie wyjątkowych obrazków, które odznaczają się żywymi barwami i dopracowaniem szczegółów. Ponadto, są wodoodporne, nie pylą się oraz z łatwością zmyjemy pozostawione po nich ślady z różnych powierzchni m.in. mebli czy podłogi. Kolejnym podobieństwem między kredkami świecowymi a woskowymi jest ich wysoka odporność na złamania.
Co więcej, oba rodzaje pozwalają na wygodne użytkowanie, co jest wyjątkowe ważne w przypadku przedszkolaków. Komfort ten może być jeszcze wyższy, pod warunkiem, że kupimy np. wykręcane kredki świecowe, które są dodatkowo zabezpieczone przed złamaniem i nie brudzą rąk.
A zatem jaki rodzaj wybrać? Zwykle to kredki woskowe odznaczają nieco lepszymi właściwościami kryjącymi, a dodatkowo pozostawiają po sobie przyjemny zapach. Niestety ich koszt jest przez to wyższy (pod warunkiem, że rzeczywiście wykonane są z wosku pszczelego). Obrazki stworzone przy użyciu kredek świecowych charakteryzują się jednak równie żywą paletą kolorów. Każdy z omawianych rodzajów sprawdzi się zatem w wyprawce przedszkolaka lub ucznia, w której nie powinno także zabraknąć pozostałych artykułów plastycznych, takich jak np. farby i akcesoria. Kredki świecowe i woskowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego z łatwością dopasujemy je do wieku malucha. Wraz z wiekiem dziecka, warto również zapoznać się z innymi rodzajami przyborów do rysowania, aby mogło ono rozwijać swoją pasję (sprawdź: Jak wybrać kredki do rysowania?).