Kaligrafia to powoli ginąca sztuka, o której coraz częściej zapominamy w erze wszechobecnych tabletów, smartfonów i laptopów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że umiejętność ładnego odręcznego pisania może być nie tylko naszą wizytówką, ale również przydatną umiejętnością i sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Kaligrafia – co to jest?
Na wstępie sprawdźmy, co to takiego kaligrafia. Dla wielu z nas kaligrafia to tylko nauka pisania liter. Jednak w licznych kulturach kaligrafia stanowi formę sztuki i zdobnictwa. Sztuka kaligrafii wymaga od swoich adeptów koordynacji oka, mózgu i ręki. Ćwicząc ładne pismo, koncentrujemy się i w pełni skupiamy na wykonywanym zadaniu. Dzięki temu kaligrafia może być świetnym sposobem na odstresowanie się i zapomnienie o codziennych troskach. Z tych samych powodów kaligrafia była przez wiele lat przedmiotem w różnych szkołach na całym świecie. Ćwiczenie kaligrafii uczyło dzieci samodyscypliny i koncentracji.
Kaligrafia dla początkujących, czyli jak zacząć?
Wbrew pozorom przygodę z kaligrafią możemy zacząć w każdym wieku. Najważniejsze, poza naszymi chęciami, są oczywiście odpowiednie narzędzia. Pióra wieczne to domena raczej zaawansowanych kaligrafów. Na początek dużo łatwiejszy do opanowania będzie długopis.
Z drugiej strony pióro wieczne już od początku uczy cierpliwości. Jeżeli więc do nauki ładnego pisania podchodzimy na serio, możemy spróbować od samego początku pisać piórem. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na długopis, czy wieczne pióro, warto postawić na przybory do pisania dobrej jakości. Świetną opcją na początek przygody z kaligrafią mogą być zestawy podarunkowe z przyborami do pisania. Znajdziecie wśród nich długopisy i pióra wieczne Parker. Jest to jeden z najbardziej znanych na całym świecie producentów ekskluzywnych artykułów piśmienniczych.
Równie ważny jest też odpowiedni papier. Zbyt szorstki papier będzie utrudniał płynne pisanie. Natomiast papier zbyt śliski sprawi, że będzie nam ciężko zachować całkowitą kontrolę nad długopisem czy piórem. Na początek najlepszym rozwiązaniem będą zeszyty lub notesy w kratkę. Dzięki kratce będziemy w stanie lepiej zachować proporcje poszczególnych liter w trakcie ćwiczeń kaligrafii.
Na koniec przyda nam się jeszcze odrobina inspiracji. Mogą do tego posłużyć na przykład stare listy pochodzące z targu staroci czy rodzinnych zbiorów. Mnóstwo przykładów i ćwiczeń dla początkujących kaligrafów znajdziemy również w sieci.
Jak trzymać długopis żeby ładnie pisać?
Technika ładnego pisania różni się nieco w zależności od tego, czy wybraliśmy pióro, czy długopis. Jak trzymać długopis, żeby ładnie pisać? Długopis chwytamy zwykle w miarę blisko końcówki i pochylamy go w stosunku do kartki pod kątem mniej więcej 80 stopni. Oczywiście po części jest to kwestia indywidualna, jednak takie ustawienie długopisu sprawdzi się w przypadku większości początkujących kaligrafów.
Jak ładnie pisać piórem?
Jeżeli zastanawiacie się, jak ładnie pisać litery piórem, to w tym przypadku istotne jest zarówno ułożenie pióra względem kartki, jak i to, jak je trzymamy w ręku. W trakcie pisania piórem nachylamy je względem kartki mniej więcej pod kątem 40 stopni. Samo pióro chwytamy trzema palcami: kciukiem, palcem wskazujący i środkowym. Kciuk powinien lekko dociskać korpus pióra do pozostałych dwóch palców. Natomiast palec wskazujący powinien utworzyć łuk delikatnie podtrzymujący pióro w trakcie pisania. Chwyt pióra powinien być stosunkowo lekki. Jeżeli będziemy trzymać je za mocno, nasze pismo będzie rozchwiane. Dla osób, dla których kaligrafia nowoczesna czy kaligrafia artystyczna to nowość, najlepsze będzie pióro ze stalówką w rozmiarze A lub M. Tego rodzaju wieczne pióra posiadają zaokrągloną końcówkę. Pomaga ona utrzymać proste pismo.
Jeżeli kaligrafia zainteresowała Was jako forma spędzania wolnego czasu, to zachęcamy do sprawdzenia oferty ekskluzywnych wkładów do piór i długopisów (warto zaopatrzyć się w nie już na początku przygody z kaligrafią!).