Poszukiwanie rodzinnych korzeni ściśle wiąże się z metaforyką dendrologiczną. Dlatego nic dziwnego, że dzieje naszych przodków staramy się wpisać w porządek drzewa genealogicznego. Nawet poglądowy schemat koligacji rodzinnych może nakreślić nam historię rodziny, w której skrywają się odpowiedzi na wiele aktualnych pytań. Stąd też warto dociekać swoich korzeni, zwłaszcza w wyjątkowych formach. W artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to, jak zrobić drzewo genealogiczne w przejrzystej i estetycznej formie. Serdecznie zapraszamy!
Jak zrobić drzewo genealogiczne na kartce?
Tradycyjne drzewa genealogiczne mają bogatą formę wizualną. Odznaczają się finezją wykonania ozdobnych elementów - nie poprzestają na prostym wykresie. Wobec tego warto wykonać je z wykorzystaniem odpowiednich artykułów plastycznych. Do najważniejszych i najczęściej wybieranych w tym celu należeć będą:
- papier kolorowy – pośród bloków z papierem kolorowym o różnych gramaturach oraz w rozmaitych odcieniach, również fluorescencyjnych, znajdą się subtelne kolory, świetnie służące jako tło dla drzewnych wykresów;
- farby – farby różnego rodzaju oraz pozostałe akcesoria, tj. pędzle, palety, artykuły kreślarskie, a także całe zestawy przeznaczone do malowania świetnie się sprawdzą zwłaszcza przy malowaniu korzeni, pnia oraz korony drzewa;
- nożyczki – precyzyjne i niezawodne nożyczki okażą się niezbędne szczególnie przy wycinaniu fotografii przedstawiających wizerunki przodków bądź potomków;
- klej – przyda się szczególnie do naklejania uprzednio wyciętych fotografii z wizerunkami członków i członkiń rodu;
- pisaki – pisaki i flamastry to wprost idealne przybory do zakreślania wyrazistych konturów oraz podpisywania poszczególnych krewnych – zarówno ich imionami i nazwiskami, jak i datami urodzenia oraz śmierci;
- akcesoria do scrapbookingu – scrapbookingowe dodatki obejmują designerski papier oraz różnego rodzaju ozdoby, które można łatwo zaadaptować do indywidualnych projektów w stylu DIY.
Dzięki powyższym artykułom można błyskawicznie stworzyć wizualną oprawę drzewa genealogicznego. Mieszana technika wykonania pozwala na tworzenie naprawdę unikatowych projektów.
Z czego zrobić drzewo genealogiczne?
Oprócz wyżej wymienionych podstawowych artykułów plastyczno-biurowych, zdecydowanie strzałem w dziesiątkę okażą się naturalne elementy drzew. Suszone liście, starannie „wyprasowane” pomiędzy stronicami opasłych tomów książek, pozwolą ciekawie urozmaicić i niemal dosłownie „ożywić” nasze drzewo genealogiczne. Wykorzystanie naturalnych elementów drzewa nawiąże do ekostruktury metafory, a przy tym pozwoli stworzyć intrygujący kolaż. To oczywiście przykładowy pomysł na nietypową realizację drzewa z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów. Oczywiście oprócz nich niezmiennie polecamy różnego rodzaju bibuły, kredki, plastelinę i inne.
Drzewo genealogiczne – praca plastyczna
Drzewo genealogiczne może stać się przepiękną pracą plastyczną. Niezależnie od tego, na jaką technikę wykonania się zdecydujesz – kluczowy okaże się stopień staranności sporządzenia drzewa. Wizjonersko zrobione drzewo genealogiczne nada się na ścianę jako ozdoba w antyramie czy bezcenna pamiątka rodzinna, do której wracać będą z sentymentem następne pokolenia.
Drzewo genealogiczne - rysunek
Podejmując się stworzenia profesjonalnego drzewa genealogicznego, trzeba podejść do tematu odpowiedzialnie oraz być gotowym na wnikliwe poszukiwania. Czekają nas nie tylko rozmowy z najstarszymi przedstawicielami naszych rodzin, wertowanie albumów rodzinnych czy datowanie życia poszczególnych przodków… Należy być gotowym także na cierpliwe i rzetelne kompletowanie informacji, a w dalszej kolejności na odpowiednie przestrzenne rozplanowanie drzewa. To naturalne, że jedne odnogi będą bardziej rozgałęzione, inne zaś mniej. Niektórzy członkowie zakładają wielodzietne rodziny, inni z kolei umierają bezpotomnie. I tak jak większość drzew nie jest zbyt symetrycznych, tak i drzewa genealogiczne naszych rodzin prawdopodobnie nie będą przestrzegać zasady symetrii. Ważnym jest jednak, aby dać początek dziejom naszej rodziny u korzeni naszego drzewa, aby chronologicznie mogło się piąć po kolejnych pokoleniach ku górze, kończąc na najmłodszych członkach i członkiniach, gdzieś w koronach drzewa.
Jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny?
Jak zrobić drzewo genealogiczne krok po kroku? W przypadku własnej rodziny, należy zebrać podstawowe informacje dotyczące swojej rodziny, na temat swoich rodziców, dziadków oraz pradziadków przynajmniej. Warto również zastanowić się, czy mamy dostęp do różnego rodzaju dokumentów, które mogłyby pomóc poświadczyć lub uściślić niektóre z nich. Tu przydatne mogą okazać się wizyty w różnego rodzaju archiwach i urzędach czy kwerendy ksiąg parafialnych. Podobnie będzie z wycieczkami na cmentarz i odczytywaniem napisów na rodzinnych nagrobkach. Przy okazji kompletowania wiedzy rodzinnej przydadzą się również fotografie poszczególnych członków, które znacząco wzbogacą wartość naszego drzewa genealogicznego.
Jak namalować drzewo genealogiczne?
Natomiast samo drzewo – jak je namalować? Do najpopularniejszych gatunków drzew, wykorzystywanych w genealogicznych schematach należy szlachetny i symbolizujący wiekowość dąb. To drzewo odzwierciedla mocarność oraz potęgę klanu rodzinnego, jakich każda rodzina by sobie życzyła. Dlatego dębowe drzewa należą do najczęstszych konwencji przedstawieniowych drzew genealogicznych, ale nie tylko. Jabłonie oraz pozostałe drzewka owocowe stanowią świetny materiał na umieszczenie w miejscach owoców, poszczególnych członków i członkiń rodu. Podobnie będzie z listkami – w końcu to drzewa liściaste stanowią zdecydowaną przewagę w wyobrażeniach drzew genealogicznych. Z kolei drzewa iglaste mogą w pewien sposób pozwalać na przełamanie utartych schematów i uczynić nasz projekt bardziej oryginalnym. Tak naprawdę od fantazji oraz umiejętności autora lub autorki zależeć będzie konwencja przedstawieniowa drzewa genealogicznego.
Drzewo genealogiczne – pomysły
Drzewo genealogiczne może oczywiście przybierać różne formy wizualne. Najprostszą będzie forma grafu na papierze. Z kolei do najpopularniejszych należeć będzie rysunek drzewa. Jednak to nie jedyne znane formy na stworzenie drzewa genealogicznego. Często powstają również proste schematyczne diagramy w kształcie koła lub półkola, które dla lepszej orientacji oznaczono odpowiednimi kolorami. Jednak to nie wszystko. Sporo drzew genealogicznych przybiera formę trójwymiarowego projektu. Wówczas powstają swego rodzaju rzeźby, łączące drzewny szkielet projektu z doczepionymi do niego fotografiami członków rodziny. Świetnie w tym celu sprawdzają się spinacze czy klamerki.
Drzewo genealogiczne – szkic
Istotną kwestią przy tworzeniu szkicu drzewa genealogicznego będzie założenie sobie celu oraz odbiorców. Inną formę przybierze drzewo tworzone na potrzeby zadania na etapie wczesnoszkolnym, a inną w przypadku hobbysty o familijnym zaciekawieniu. W pierwszym przypadku zdecydowanie najważniejsze będzie poznanie historii najbliższej rodziny oraz pogłębienie zrozumienia systemu i znaczenia więzi rodzinnych. W drugim natomiast, istotną rolę odgrywać będzie dotarcie do uprzednio nieodkrytych tajemnic rodzinnych oraz wywiedzenie jak najstarszej linii rodu.
Jak ciekawie zrobić drzewo genealogiczne?
Genealogia to fascynująca dziedzina, którą każdy może zgłębiać, począwszy od siebie. Każda rodzina ma swój unikalny charakter, który warto wydobyć również w obrębie drzewa genealogicznego. Wydobywanie tych niepowtarzalnych cech rodzinnych sprawia, że drzewo genealogiczne stanie się szalenie intrygującym projektem. Może jakiś konkretny gatunek drzewa szczególnie pasuje do Twojej rodziny? A może całkowita rezygnacja z figury drzewa okaże się trafiony?
Jak narysować drzewo genealogiczne – zacznij już teraz!
Przekonaj się sam/a i zacznij kompletować materiał do drzewa genealogicznego już teraz! Przy pomocy narzędzi oraz materiałów biurowych i plastycznych, dostępnych w sklepie internetowym maxibiuro.pl, Twoje drzewo genealogiczne naprawdę się rozrośnie!