Jak drukować z telefonu?

Aktualności 21 października 2021

Nie ma wątpliwości, że smartfony pełnią w naszym życiu coraz więcej funkcji: od codziennej komunikacji, przez dokonywanie płatności, po robienie wysokiej jakości zdjęć. Z uwagi na doskonałe parametry aparatu oraz wzrost pojemności pamięci wewnętrznej urządzenia te nierzadko zastępują laptopy. Warto zatem wiedzieć, jak drukować z telefonu m.in. ulubione fotografie czy ważne dokumenty. Na szczęście, za sprawą rozwoju technologii cały ten proces jest niezwykle prosty. Co musimy wiedzieć o drukowaniu z telefonu?

Drukowanie z telefonu przez Wi-fi

 
Obecnie coraz więcej drukarek wyposażonych jest w opcję mobilnego drukowania z telefonu, dzięki czemu w kilka chwil możemy cieszyć się wydrukami fotografii zalegających w pamięci komórki. Ponadto, nie musimy wcześniej zgrywać zdjęć na pamięć komputera, oszczędzając tym samym dużo czasu. Jak drukować z telefonu przez Wi-fi? Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy nasza drukarka posiada taką funkcję i czy jest aktualnie podłączona do sieci. Następnie przystępujemy do uruchomienia odpowiedniej aplikacji na smartfonie, która powinna być kompatybilna z urządzeniem i systemem operacyjnym.
 
Bardzo często producenci drukarek tworzą dedykowane aplikacje, które wystarczy pobrać i za ich pomocą zarządzać danym modelem. W przeciwnym wypadku należy skorzystać z usługi Google Cloud Print (dla urządzeń z Androidem) lub z AirPrint (dla urządzeń z systemem iOS), które pozwalają na komfortowe drukowanie z telefonu przez Wi-fi. Większość nowych urządzeń posiada już te aplikacje, więc nie ma konieczności ich instalowania. Jak drukować z telefonu z Androidem? Na początku upewniamy się, czy oba urządzenia są podłączone do tej samej sieci, a następnie w ustawieniach wspomnianej aplikacji musimy sparować ją z konkretnym modelem drukarki. Podobnie jest w przypadku drukowania z komórki z iOS-em, przy czym warto wcześniej udać się na stronę producenta. Nie każda drukarka obsługuje bowiem usługę AirPrint.
 

Jak drukować z telefonu przez USB?

 
Oczywiście możliwe jest również drukowanie z telefonu bez połączenia Wi-fi np. gdy nasza drukarka posiada funkcję NFC. Jedynym warunkiem, jaki musimy wówczas spełnić, jest trzymanie smartfona w niewielkiej odległości od urządzenia. Innym rozwiązaniem jest drukowanie z telefonu przez USB, do czego przydatne mogą okazać się podstawowe akcesoria komputerowe. Wystarczy za pomocą odpowiedniego kabla podłączyć komórkę do modelu drukarki NFC. Następnie na ekranie potwierdzamy połączenie z nowym urządzeniem oraz wybieramy zdjęcia lub dokumenty do wydruku z telefonu.
 

Drukowanie z komórki - o czym jeszcze warto pamiętać?

 
Bez wątpienia drukowanie z komórki niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak np. komfort czy oszczędność czasu. Niestety zdarza się, że część osób narzeka na jakość wydruku (zwłaszcza zdjęć). Przyczyny problemu możemy szukać m.in. w aplikacji lub w nieprawidłowych ustawieniach drukarki. Niestety, bardzo często za słabą jakość wydruku dokumentów odpowiada źle dopasowany papier ksero. Może się zdarzyć, że urządzenie nie obsługuje określonej gramatury, co z pewnością wpłynie negatywnie na efekt. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na takie aspekty, jak klasa papieru ksero (najlepiej A), wskaźnik nieprzezroczystości (im wyższy, tym lepsza jakość tekstu i grafik) oraz gładkość (która wpływa m.in. na stopień odwzorowywania kolorów).
 
A jak drukować zdjęcia z telefonu, aby cieszyć się efektem niczym u profesjonalnego fotografa? W tym przypadku musimy również postawić na zakup odpowiednich materiałów. Doskonałym wyborem jest profesjonalny papier fotograficzny, który pozwala uzyskać precyzyjne odwzorowanie kolorów i detali, a także zapewnia lepszy kontrast. Obecnie w sprzedaży znajduje się jego wiele rodzajów, dlatego z łatwością znajdziemy poszukiwany przez nas format (A4, A6 lub mniejszy), gramaturę (od 90 do około 300 g) czy rodzaj wykończenia (matowy lub z połyskiem). Oczywiście na jakość wydruku z telefonu wpływ ma również rodzaj tuszu, który powinien być dopasowany do rodzaju urządzenia.
 
Jeśli zainteresowała Cię treść tego artykułu, koniecznie zapoznaj się innymi poradnikami o podobnej tematyce: